анкета

Анкета: Половина од Германците не се задоволни од кампањата за вакцинација против Ковид-19

Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска агенција ДПА. Деветнаесет отсто од испитаниците изјавиле дека се многу незадоволни, а уште 31 процент...

(Анкета) „Катастрофа, едвај го поминуваме месецот“ – граѓаните за новите ценовни шокови и поскапувањето

За новите ценовни поскапувања и најавените економски политики, од Инфомакс ги прашавме пазарџиите и купувачите на зелениот пазар во Скопје. За тоа, како влијаат поскапите цени на продуктите, нашите испитаници велат дека е тешко да се врзе крај со крај....

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска имаше избори

Доналд Трамп има огромна предност пред сите други републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи се на истражување на агенцијата од Харвард CAPS-Harris Poll. На второ место е...

(Фото) Анкета на ИПИС: Мицкоски со најголема доверба кај граѓаните, победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарни избори

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе кратко телефонско истражување во периодот помеѓу 19 и 21 ноември 2021 на 1105 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за нивната поддршка за...

(Фото) Дури 64,3% од граѓаните сметаат дека оваа влада предводена од СДСМ нема да донесе промени на подобро во иднина

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до 14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“. Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија...

(Фото) Анкета на АКСИОС: Мицкоски 18,7%, Заев 11,8% доверба кај народот

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до 14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“. Согласно резултатите на анкетираните граѓани можеме да забележиме дека граѓаните...

Анкета на ЦРПЦ: Оливер Илиевски со предност пред Максим Димитриевски во Куманово

Центарот за политички истражувања и комуникации спроведе анкета врз 281 испитаник во Куманово, поврзана со вториот круг од локалните избори кои ќе се одржат на 31 октомври. Анкетата покажа тесна трка за градоначалничкото место во Општина Куманово. Со минимална предност...

(Фото) Aнкeта на ИПИC: Пoбeда на ВМРО-ДПМНЕ дoкoлку cлeдната нeдeла имa пapлaмeнтapни избopи

ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победник доколку следната недела се одржат парламентарни избори, покажуваат резултатите од анкетата која ја споведе Институтот ИПИС. Од анкетираните граѓани, 23 проценти одговориле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, додека 17,6 за СДСМ. Анкетата, информира ИПИС, е спроведена телефонски...

Aнкeта на Наpoднa Бaнкa: Екcпepтите очекуваат поголeмa инфлaциja и годинава, а и следните две години

Експертите очекуваат зголемување на инфлацијата во земјава. Народната банка прави анкета на инфлациските очекувања и прашува експерти од областа, а според најновата, очекувањата за 2021 година упатуваат на просечна стапка од 2,8 отсто, наспроти 2,3 проценти во претходната анкета.  Повисоки...

(Фото) Анкета: Убeдливa пoбeда на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Аepодром и Ѓорче Петров

Институтот „АКСИОС“ го објави и четвртиот дел од спроведената анкета во врска со локалните избори. Резултатите покажуваат победа на кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и во Битола, Аеродром и Ѓорче Петров. Резултатите од анкетата, во делот за општина Битола, покажуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img