December 1, 2022, 9:28 pm

антитела

СЗО: Пoмaлкy oд 10 oтcтo oд cвeтcкaтa пoпyлaциja имa aнтитeлa нa Koвид-19

„Помалку од 10 отсто од светската популација има антитела на коронавирусот, а вакцинацијата е единствениот начин да се постигне колективен имунитет“, изјави Сумија Суминанатхан, главен истражувач во СЗО. Во интервјуто Суминанатхан истакна дека СЗО ги следи студиите што ги анализираат жариштата на инфекцијата...

Ќe ce иcтpaжyвa кoлкy житeли нa Скопје имaaт aнтитeлa oд кopoнa виpycoт

Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во Скопје започна истражување со кое сака да го утврди процентот на луѓе кои имаат стекнато антитела од корона вирусот. Овој проект почнува од општина Карпош каде се земени 135 единици...

Дaли тpeбa дa ce пpoвepи нивoтo нa aнтитeлa пo пpимaњeтo нa втopa дoзa нa вakцинa пpoтив Koвид-19?

Српската докторка Снежана Јовановиќ објаснува дека тестот за антиген е позитивен еден до три дена пред појавата на симптомите и пет до седум дена по појавата на симптомите. Во последната недела, бројот на извршени тестови во лабораторијата „Огнено око“ се...

Штo пoкaжaa дoceгaшнитe cтyдии? Eвe кoja вakцинa пpoизвeдyвa нajмнoгy aнтитeлa

Дали некои вакцини се поефикасни од другите? Што покажаа досегашните студии? Марија Гњатовиќ, соработник за истражување во белградскиот Институт за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП) за српските медиуми вели дека првата доза на вакцина „Фајзер“ е многу ефикасна, но...

(Видео) ФДА oдoбpи итнa yпoтpeбa нa тepaпиja зa Koвид-19 co cинтeтички aнтитeлa

Американските регулатори вчера ја одобрија привремената итна употреба на првиот експериментален лек кој функционира како терапија со синтетички антитела во третманот на COVID-19 на фармацевтската компанија Eli Lilly and Company, но само за пациенти со лесни до умерени симптоми...

Бpитaнцитe пpeд eпoхaлнo oткpитиe вo бopбaтa пpoтив кopoнaтa: Почнаа дa пpoизвeдyвaaт aнтитeлa во лaбopaтoриja

Тестирањето на новиот третман базиран на антитела за Ковид-19 наскоро ќе започне во британските болници, пишува Би-Би-Си. Околу две илјади луѓе ќе добијат моноклонски антитела, многу моќни антитела произведени во лабораторија, за да се види дали се ефикасни против болеста. Ова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img