апел

СВР Тетово апелира: Домовите мета на крадци во сезоната на свечености која претстои

Во сезоната на свадбени и други семејни свечености, која наскоро претстои во Полог, последниве години честа мета на крадците се куќи и станови на оние кои прославуваат и кои поради тоа, повеќе или помалку, отсуствуваат од домовите. Нивното отсуство, вешто...

ЈСП со апел до сите корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид-19

Апелираме до сите граѓани, корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид 19 при користење на превозот, односно во автобус да носат заштитна маска, стои во соопштението на ЈСП. Тие велат дека единствено, со одговорно...

МВР: Апелираме граѓаните да не користат петарди

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на...

Пoвeќe од 100 авганиcтaнcки нoвинapи aпeлиpaат нa мeѓyнapoднa пoмoш зa зaштитa нa cлoбoдaта нa пeчaтoт

Повеќе од 100 авганистански новинари апелираа до меѓународната заедница да ја заштити слободата на печатот во Авганистан, јави ДПА. Најитна потреба е гарантирање на заштитата, особено на новинарките, соопшти анонимно групата новинари, уредници, фотогради во апелот упатен преку Репортери без...

Груби aпeлиpa дo гpaѓaнтe: Cитe бeзpeзepвнo дa гo пoддpжaт пoпиcниoт пpoцec, ни eдeн дa нe ocтaнe нepeгиcтpиpaн

Денес, по повод почетокот на пописот, кој ќе трае до крајот на месецот, Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби ги повикува граѓаните масовно да одговорат на пописниот процес, учествувајќи и поддржувајќи го без резерва,...

Скопје со проблеми при водоснабдување – апел за рационално користење на водата

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање бавчи и ниви. Поради енормно зголемената потрошувачка...

Шахпаска: Aпeлиpaм дo cитe вpaбoтeни oд дeтcкитe гpaдинки дa ce вakциниpaaт

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за Македонската радио телевизија, апелираше до вработените во детските градинки да се вакцинираат против Ковид 19, за да можат по завршувањето на годишните одмори, да работат со полн капацитет,...

ЦУК co aпeл дo гpaѓaнитe – пpи нeвpeмe дa нe движaт пoкpaj peчни кopита и cyвoдoлици

Центарот за управување со кризи издаде соопштение за внимателност на граѓаните поради најавите за невреме и поројни дождови. Тие апелираат до граѓаните за превентивно однесување за време и после невреме во одредени локални региони. „Покрај препораката за градоначалниците и субјектите во...

Aпeл oд Србија: „He дoaѓajтe нa вakцинaциja aкo пpeтхoднo нeмaтe зaкaжанo тepмин“

Директорот на Српската канцеларија за е-управа, Михаило Јовановиќ, ги повикал граѓаните на соседните земји, кои немаат закажано термин за вакцинација, да не доаѓаат во Србија, бидејќи нема да бидат вакцинирани. Јовановиќ потсетил дека има договор меѓу стопанските комори во регионот...

Лeкapитe бapaaт зaeдничкa akциja зa зaштитa нa кoлeктивнoтo здpaвјe и дoпoлнитeлни pecтpиктивни мepки

Апелираме и до Комисијата за заразни болести сериозно да го земе предвид воведувањето на дополнителни рестриктивни мерки и протоколи. Свесни сме за фактот дека овие мерки се крајно непопуларни, но во интерес на одржливост на болничките капацитети и зачувување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img