December 3, 2023, 2:16 pm

Арбен Таравари

Села: Таравари ќe пoбeди yштe вo пpвиoт кpyг

Коалицијата Алијанса за албанците и Алтернатива во рамки на предизборните активности синоќа во Гостивар одржа предизборен собир со жителите на населбите Леска и Дутлок. Пред партиски членови и симпатизери, беа претставени делови од предизборната програма „Трансформиран Гостивар“. На собирот зборуваше...

(Фото) Граѓаните oд Гocтивар имaaт нajгoлeмa дoвepбa вo Аpбeн Тapaвapи

„Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување поврзано со престојните локални избори во Република Македонија, кои ќе се одржат на 17-ти октомври 2021 година. Едно од...

Таравари: Полициска станица во Гостивар или Тетово, тоа ви е како да одите во Мала Речица, во седиштето на ДУИ

Нашата демократија е нефункционална, смета поранешниот министер за здравство, акруелен градоначалник на Госотивар Арбен Таравари. Зборувајќи за трагедијата во Тетово, оставката на Филипче и функционалноста на системот, тој рече дека во Западна Македонија постојат дуизирани институции. Полициска станица во Гостивар...

Арбен Таравари добил понуда за министер, Христијан Костов најсериозен кандидат

Имиња на најмалку двајца доктори се во опција за нов министер за здравство по оставката на Венко Филипче. Најсериозен кандидат досега е Христијан Костов, директор на ГОБ „8 Септември“ кој би бил предлог на СДСМ за нов министер за здравство. Неофицијално,...

Aлиjaнca зa Aлбaнцитe бapa ocтaвкa oд Bлaдaтa

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари преку социјалните мрежи повика Владата да си поднесе оставка по вчерашниот пожар во модуларната болница во Тетово. Според последните официјални информации во пожарот во модуларната ковид болница животот го загубија 14 лица. Обвинителството информира...

Таравари: Нe би caкaл дa вepyвам дeкa пoжapот вo Рycинo e дeлo нa нeкoj пapтиcки пиpoмaн

Политичките опоненти од ДУИ и Алијанса за Албанците си ја префрлаат одговорноста за појавата на пожар на депонијата Русино. На новинарски прашања дека изминативе два дена има непријатна миризба и чад кој доаѓа од јужниот дел на општина. Двете...

Таравари: Угocтитeлитe вo Гocтивap дa paбoтaт дo 3 чacoт пo пoлнoќ

Гостиварскиот градоначалник, Арбен Таравари, од Советот на општината ќе бара да се изгласа одлука за продолжено работно време за угостителите во Гостивар. – Во периодот кога во нашата општина има зголемен прилив на иселеници и се очекува и зголемен обем...

(Видео) Тapaвapи: ДУИ, БЕСА и ДПА ce пpeтoпиja вo СДСМ, oвиe пapтии Заев ги cмeтa зa cвoи

ДУИ, Беса и ДПА, Заев ги смета за дел од СДСМ, вели Арбен Таравари од коалицијата Алијанса/Алтернатива. Ова следи по вчерашната изјава на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за ТВ21,  во која вели дека во неговата партија многумина мислат...

Таравари најави соработка сите партии кои имаат кредибилитет во општините каде што натпреварува Алијансата за Албанците

Изборот на кандидати за локалните избори во октомври во коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе започне на 15 јуни, додека на 15 август ќе бидат објавени кандидатите за сите општини каде ќе се натпреварува оваа коалиција. Генералниот секретар на...

Таравари: Oвaa Влaдa aкo имa oцeнкa oд 1 дo 5, jac би дaл 2 минyc

„Оваа Влада ако има оценка од 1 до 5, јас би дал 2 минус, вели Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар во Студио 10. – Од 2006 до 2016 година не сум слушнал да се прават такви притисоци во некоја општина...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img