February 29, 2024, 11:45 pm

Арбен Таравари

Таравари прeceче: Можна е коалиција со сите освен со ДУИ

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, на ТВ 21 изјави дека можна е коалиција со сите партии на локалните избори освен со ДУИ. Нема теорија да ја раскинеме коалицијата со Алтернатива. Гледаме опции и за други коалиции. Можно...

(Видео) Taравари: Од 80 општини ВМРО, Алијанса и Алтернатива ќе освојат повеќе од 50 општини

Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, зборуваше за можна коалиција на Алијансата на Албанците со ВМРО-ДПМНЕ за претстојните локални избори во Македонија. Тој потенцираше дека е логично да дојде до таква коалиција, и дека сериозно...

(Видео) Таравари: Двојазичноста не промени ништо

Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, се наврати и на Тиранската платформа поконкретно за двојазичноста која беше поставена како услов во истата за коалиција со македоснките партии. Таравари нагласи дека во однос на двојазничноста Тиранската...

(Видео) Има големо незадоволство во владеачкото мнозинство, Заев сам ќе бара предвремени парламентарни избори

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, зборуваше за расклатеното владино мнозинство и можноста некој од пратениците кои се дел од владеачката коалица да гласса против истата, како и за...

(Во живо) Таравари: Ако ДУИ отиде 6 месеци во опозиција ќе ги снема како партија

Искрено кажано и на СДСМи на ВМРО им одговара да имаат партиа која има полно предмети во обвинителство исто како што сега преку инспекции и полиции им помагаат што ги даваат на ДУИ, исто како на времето Груевски, кога...

(Видео) Да не беше БЕСА, ВМРО ќе го победеше СДСМ со 5 илјади гласови разлика

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, коментираше за обидите да се наметне вонреден конгрес за промена на Христијан Мицкоски. Таравари рече дека со оглед на тоа што власта е доста...

(Видео) Таравари: Има дил помеѓу Ахмети и Мијалков, сега тој му организира конрес на ВМРО

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, зборуваше за т.н. бомба со Сашо Мијалков и Драган Павловиќ Латас, во која што е споменат Ахмети, и за најавите на Заев дека...

(Во живо) Таравари: Да не беше пандемијата СДСМ и ДУИ ќе беа историја

Јас бев голем критичар на Владата на Груевски и очекувањата беа големи. Од оваа персепектива кога ќе се анализира се е исто само на местото на Груевски е Заев и е многу полошо. Кога се менува дредена власт очекувањата...

(Видео) Таравари: Зоран Заев го штити Али Ахмети од затвор

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, зборуваше за политиката на ДУИ која создава една перцепција дека Албанците во Македонија се иредентисти, имаат територијални претензии, бараат федерализација. Таравари појасни како пред...

(Видео) Таравари: Ако со Македонија продолжи да владее Заев ќе си отидат и оние кои останаа во државата

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во „Прашањето ми е следно“, на Инфомакс зборуваше извештајот на лондонскиот Економист, кој излезе со очајни бројки за индексот на корупција во Македонија кој е најлош во последните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img