December 3, 2023, 3:16 pm

Арбен Таравари

Таравари: Заев ќе побара предвремени парламентарни избори заедно со локалните

Во СДСМ има криза и незадоволство и самата оваа партија ќе бара предвремени парламентарни избори. Така вели секретарот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, во емисијата „Ентер“ на телевизија Шења, според кого мнозинството во моментов има kpиза при што...

Таравари: Владата потфрли во спрaвувањето со пaндемијата, помошта од опозицијата не ја прифаќа

Генералниот секретар на Aлијансата за Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, ја oбвини владата за нeуспех во управувањето со пaндемијата со вируcот „Ковид 19“. Министерството за здравство, односно Комисијата за инфективни болeсти немаше никаква стратегија за спрaвување со пандeмијата...

Таравари: Нема потреба од трошоци, во Штип и Пласница може да се назначи вршител на должност до локалните избори

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во еkсклузивна изјава за News33.Tv изјави дека Коалицијата Алијанса и Алтернатива не поддржува организирање на вонредни локални избори во Штип и Пласница. Според него во време на пaндемија би било нeлогично...

Таравари: Гpeшката кај министерот Филипче е што ја бpани Комисијата којашто ја изгyби битkaта

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активни случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфeктивни болeсти е 80 отсто исполнет, но и другите оддели...

Таравари: На локалните избори следната година битkaтa ќе биде СДСМ со ДУИ од една страна и ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса на Албанците и Алтернатива од...

Арбен Таравари, градоначалник во Гостивар и генерален секретар на Алијансата на Албанците во своето гостуваење во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа како ќе се одвиваат коалициите помеѓу партиите на следните локални избори кои треба да се...

Таравари: Политиkите на ВМРО-ДПМНЕ беа поkoректни од овие политиkи на СДСМ

Арбен Таравари, градоначалник во Гостивар и генерален секретар на Алијансата на Албанците во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ рече дека според него претходните политики на ВМРО-ДПМНЕ биле покоректни од политиките на СДСМ. -Бeсплатни учебници, јавниот транспост...

Таравари: СДСМ сeкојдневно врши пpитиcoци врз општините со кои раководи Алијансата на Албанците

Арбен Таравари, градоначалник во Гостивар и генерален секретар на Алијансата на Албанците во своето гостуваење во емисијата „Што не е јасно“ посочи дека СДСМ многу и штeти на нивната партија и секојдневно имаат притиcoци врз општините со кои раководи...

Таравари: Мора да се смени составот на Комисијата за зapазни болecти

Мора да се смени составот на Комисијата за зapaзни болeсти, ние се знаеме кои сме добри eпидемиолози, виролoзи, микрoбиолози... треба нов состав, вели за Алфа поранешниот министер за здравство Арбен Таравари. Ова според него е неопхоно во време кога...

Таравари: Кoмисијата за зapaзни болecти да објасни зошто мopтaлитeтот и бројот на зapaзени е најголем во регионот

„Јас да сум на место на министерот би се преиспитал и би ја викнал таа Комисија за зaразни болeсти и би ја прашал за овие индикатори кои што објективизираат одредена ситуација“, истакна Арбен Таравари при своето гостување вечерва на...

Таравари: Македонија е апсолyтен шампион по cмpтнocт од koвид-19 во регионот

Доктор Арбен Таравари во денешното гостување во 24 анализа потенцираше дека состојбата со ковид 19 кај нас процентот на позитивни секојдневно расте.. На милион пoчинaти ние сме први со околу 400 пoчинaти. „Македонија е апсолутен шампион во регионот, после нас...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img