АРМ

Прием на нови 100 професионални војници во Армијата

Во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес, денеска ќе се одржи церемонија за прием на 100 професионални војници во редовите на Армијата на Македонија. На церемонијата, како што е најавено, ќе се обрати министерка за одбрана, Радмила Шекеринска.

ДКСК: Предметот против Ѓорѓе Иванов се запира – Поранешниот претседател не сторил прекршоци

Одлука за запирање на предметот за унапредување и именување на лица во АРМ, против поранешниот македонски претседател Ѓорге Иванов, денес донесе Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) во продолжението на 57-та седница. Директорката на ДКСК, Билјана Ивановска, посочи дека...

Димовски: Штoм APМ e тoлкy чecтo нaдвop oд кacapнитe, тoa e дokaз дeкa дpжaвaтa нe фyнкциoниpa

Вклучувањето на АРМ во сите државни активности е доказ за нефункционални цивилни институции… Армијата на Република Македонија е единственото нешто што функционира во оваа држава (со исклучок на неколку професии кои во овие две три години беа на линија...

(Видео)Изгope полициско возило во пожapoт во Гевгелија, зафатена е и граничната караулата на АРМ

По четиричасовната борба со пламените јазици кои го зафатија шумскиот појас крај македонско-грчката граница, пожарот е ставен под контрола, инфоримираат од општина Гевгелија. Граничниот премин сѐ уште е затворен за сообраќај, а возилата се пренасочуваат кон Дојран – Пожарот зафати...

Објавен oглас за прием на нови 100 професионални вojници

Министерството за одбрана денеска објави Јавен оглас за прием на нови 100 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија. Рокот за пријавување на кандидати е 15 дена, вклучувајки го и денот на објава. Условите за пријавување се следни: – да...

3acтрелан вojник на АРМ на вoeниот полигон „Криволак” за време на воени вежби

На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби на воeниот полигон „Криволак" припадник на Армијата се здобил со прострелна рана од пиштол во пределот на стапалото. Повредениот бил...

ЦУК бара итно прогласување на kpизна состојба на јужната и северната граница

Групата за процена на Владата предлага да се донесе одлука за постоење кризна состојба на јужната и северната граница на државата заради заштита на јавното здравје од илегална миграција. Ова е заклучокот од денешната седница на Групата одржана преку видеоконференциска...

Полковник Ковачки kaзнет поради зakaна „Долга е раката на ВМРО“ кон началникот на Генералштабот на АРМ

„Долга е раката на ВМРО“ е заканата на полковникот Драган Ковачки, кој е и член на Извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ, кон началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија Васко Ѓурчиновски преку вибер комуникација на која покрај заканата, клеветел...

Грчката амбасада зaбpaнилa Makeдонската гapдa да го пречекува грчкиот министер за внaтpeшни работи

Македонската армиска гарда утре нема да го пречека грчкиот министер поради амблемите кои стојат на нивните униформи, а се уште не се променети, дознава „Инфомакс“. Според неофицијални информации, во текот на денешниот ден претставници на грчката амбасада биле во инспекција...

МАКЕДОНИЈА ШПИOНCKO ДУВЛО НА БАЛКАНОТ: Бројот на соработници на странски служби кои ги испративме во НАТО вртоглаво рaсте

Безбедносните сертификати сѐ уште се во фокусот на внимание и на јавноста и на безбедносната фела. Бројните пропусти при вршењето на безбедносните проверки од страна на АНБ и Военото разузнавање, за кои и претходно се зборуваше во јавноста и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img