Артан Груби

Груби: Шест дена се доволни да ги решиме прашањата со Бугарија и да почнеме преговори

Вицепремиерот Артан Груби во вечерашното гостување во дмисијата „Само интервју“ на телевизија Канал 5 истакна дека не е разорачан што Македонија повторно не доби датум за преговори со ЕУ. -Воопшто не сум разочаран, зашто европскиот пат нема алтернатива. Затоа ќе...

Груби: Заев ќе биде премиер се до средината на јануари, можеби и подоцна, зависи и како ќе се постигне договорот со Бугарија

Премиерот Зоран Заев ќе продолжи да биде премиер на земјата, до средината на јануари, вели Артан Груби, првиот вицепремиер во гостувањето на Клик плус на ТВ 21. Според него, останувањето ќе зависи од преговорите со Бугарија, но исто така и...

Груби: „Koнфликтот од 2001 година во медиумскиот фокус“, публикација која ги потсетува граѓаните на славниот период за нашата нација

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби учествуваше денес на промоцијата на книгата “Конфликтот од 2001 година во медиумскиот фокус“, од авторот Беким Адили. -Денес се чувствувам многу почестен што промовираме една публикација која...

Антиkopyпциска: Предизвикува coмнеж благодарноста на Груби до уставние cyдии за одлуката за Законот за изградба на коридорите 8 и 10

Ние презедовме сè што беше во наша надлежност, а секоја институција е одговорна за своите постапувања. Вака претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска ја коментира одлуката на Уставниот суд, кој ја отфрли нивната иницијатива за оценување на уставноста на...

Николоски: Изјавата на Груби дека Македонија ќе добие позитивна одлука за преговори не е точна, Македонија со Заев, ниту почна, ниту ќе почне преговори...

Македонија е блокирана од најслабата членка на ЕУ, Бугарија. Најголемата грешка на владата на Заев е Македонија и Албанија да влезат заедно во ЕУ, 4 луѓе биле на маса кога се договарало тоа, а еден од нив ми кажа....

Бугарското МНР го демантира Груби: Нема француски предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Бугарското Министерство за надворешни работи вели дека не се информирани за француската иницијатива, што првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ја спомена денеска, информира бугарската агенција БГНЕС. -Во дипломатските кругови нема таков предлог,...

Груби: Решение на спopoт со Бугарија најдоцна до Март

Потпретседателот на Владата, Артан Груби, верува дека е можно Бугарија да биде подготвена да даде „зелено светло“ за пристапувањето на земјата во ЕУ, сугерирајќи дека ветото може да биде отстрането. Бугарија одби да и дозволи на Македонија да напредува кон...

Груби не го дава Заев: Оставката од премиерското место треба да почека

ДУИ ќе ја почитува внатрепартиската одлука на СДСМ за избор на нов претседател кој е најавен дека ќе биде избран на 12 декември. Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека тоа е нивно внатрешно партиско прашање кое што тие...

(Фото) Ахмети и Груби на консултации преку интернет: Што правиш? – Еве, пушам цигара

„Го прашав: Што правиш? Тој ми вели: Пушам цигара.“ Вака потпретседателот на ДУИ и Прв вицепремиер Артан Груби ја објасни сликата што ја објави од партискиот лидер Али Ахмети, за која вели дека е од консултациите кои тие ги одржуваат...

Груби пpoтив ocтавката на Заев: Само оваа влада може да ги рeши проблeмите со Бугарија, да ги гарантира Преспанскиот договор и меѓуетничките односи и...

Вицепремиерот Артан Груби, во отсуство на лидерот Али Ахмети кој ја славел победата во Кичево, учествувал на состанокот на коалиционите партнери на СДСМ придружуван од министрите Бујар Османи и Фатмир Бесими. Тие дале недвосмислена поддршка за коалицијата и за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img