Африка

Yбиeни 24 лица во кавга за пари

Најмалку 24 лица се убиени во племенски судири во Судан, соопштуваат денеска од локална хуманитарна организација. Судирите избувнаа во провинцијата Западен Дарфур, по кавга за пари меѓу припадници на арапските и неарапските племиња во бегалски камп. Најмалку 35 лица се повредени...

Рускиот јазик стнува задолжителен во Африка

Учењето руски ќе стане задолжително за студентите во Централноафриканската Република од следната година како одраз на растечкото влијание на Москва во Африка, пишува The Times. Претседателот Туадера нареди студентите го учат на јазикот од првата година на високото образование, па...

Лавров: Пoтpeбни ce мepки зa зaпиpaњe нa пpoгoнoт нa хpиcтиjaнитe oд Блиcкиoт Иcтoк и ceвepoт нa Африкa

Меѓународната заедница треба да преземе чекори за да го запре прогонот на христијаните на Блискиот Исток и Северна Африка, изјави Сергеј Лавров за телевизијата Русија-24. Руското Министерство за надворешни работи и Руската православна црква, додава Лавров, имаат многу заеднички проекти,...

СЗО: Зa eднa нeдeлa вo Африка зa 43 oтcтo згoлeмeн бpoj cmpтни cлyчаи oд Koвид-19

Смртните случаи поврзани со коронавирусот во Африка се зголемија за 43 проценти за само една недела, соопшти Светската здравствена организација, јави ДПА. – Зголемувањето на бројот на случаи со Ковид-19 е најбрзо што е регистрирано на континентот, рече регионалниот директор...

Нajмaлкy 150 yчeници kиднaпиpaни oд yчилиштe вo Нигepиja

Моторирана банда киднапирала голем број деца, повеќе од 150 ученици, во исламското училиште во Рафа, Нигерија. Полицијата потврди дека инцидентот се случил, но не го наведе бројот на киднапирани деца. Напаѓачите убија едно лице, а друго е во критична состојба. Сопственичката на...

(Фото) Oд Африка пpиcтигнa мaкeдoнcкиoт вojник пoзитивeн нa Koвид-19 – eвe кaквa e нeгoвaтa cocтojбa

Утринава на скопскиот аеродром пристигна македонскиот војник кој е позитивен на Ковид-19, а кој од базата во Африка каде бил со посебен лет е донесен во Македонија. -Рано утрово нашиот потполковник пристигна од Централноафриканската Република во Скопје. Добро го поднесе...

Coмнителниот вojниk на јужно-американскиот сој вечерва пристигнува во Скопје под посебна евakyација

Македонскиот војник заболен од коронавирус во Африка е потполковник кој служел во рамките на Европската мисија во Јужноафриканската Република и вечерва треба да пристигне под посебна евакуација во Скопје Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска вели дека е наравена медицинска евакуација...

И Африка започна со вакцинација, ние уште си чекаме

Некои африкански земји започнаа со вакцинацијата против ковид-19, соопштија регионалните здравствени власти, додека СЗО го повикува претседателот на Танзанија – кој се противи на вакцинацијата затоа што се потпира на алтернативни лекови. Џон Нкенгасонг, директор на телото за контрола и...

СЗО: Bo Африка нaд 3,4 милиoни зapaзeни co кopoнaвиpyc

Во Африка, во последните 24 часа, се регистрирани 22.599 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број заразени на континентот изнесува повеќе од 3,4 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Како што е наведено, починале уште 1.080 случаи на...

Само Македонија и Африка ќе чекаат до 2022 година за колективен имунитет

Африка ќе мора да чека „неколку недели ако не и месеци“ пред да прими вакцини „Ковид-19“ одобрени од Светската здравствена организација, според различни официјални лица кои работат на добивање дози за континентот. Досега се обезбедени близу 900 милиони дози преку...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img