February 6, 2023, 9:27 am

бактерија

Бактериите можат да живеат без храна и над 1000 дена

Сите знаеме дека бактериите може да оживеат од сѐ, од мраз до седимент од дното на морето стар 100 милиони години. Знаеме и дека можат да преживеат на Марс. Сега нова студија открива дека тие може да преживеат и без...

Зaбрана за капење на популарна хрватска плажа поради опacна бактерија во водата

На делот од плажата Кленовица кај скокалницата Тунер, во Нови Винодолски, од денес е забрането капење поради преголемата количина на бактеријата „ешерихија коли“. Прекумерното количество бактерии во морето беше потврдено со повторени анализи, па затоа инспекцијата во четвртокот воведе забрана...

(Видео) Kaтacтpoфa: Бaктepиja вo вoдaтa вo нeкoлкy кичeвcки ceлa, житeлитe нe билe извecтeни..

Жителите на неколку кичевски не се известени дека во водата што ја користат има бактерија. Продолжуваат да ја користат за пиење.  Надлежните ја испитуваат содржината и квалитетот на водата,  но речиси никогаш не ги информираат жителите за резултатите.Само пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img