балкан

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

Во Грција од денеска стапија на сила новите мерки – задолжително маска и на отворено

Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено и на отворено, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 300 евра. Од шест часот утрово, во Грција стапија...

(Фото) Татко и ќерка шверцувале 1,2 тони кокаин во Црна Гора – ова се деталите

Вишото државно обвинителство во Подгорица денеска соопшти дека поднело обвинение протв Будимир и Марина Крстовиќ, татко и ќерка, заради трговија со дрога. „По спроведената истрага и анализа на сите собрани докази и податоци, Вишото државно обвинителство во Подгорица на 23.12.2021...

Уkpaден џипот на поранешниот бугарски претседател откога жена му се паркирала во трговски центар

Крадци му го украле џипот на поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, пренесуваат медиумите. Плевнелиев остана без своето возило марка „БМВ“, откако неговата сопруга, Десислава Банова го паркирала во еден трговски центар во Софија. „Во саботата околу 16 часот се паркирав...

Омикрон сојот пристигна во соседството, регистриран првиот случај

Новата варијанта на коронавирусот – омикрон е потврдена денеска во Србија, изјави за Нова.рс професорката на Медицинскиот факултет и член на Кризниот штаб, Тања Јовановиќ. Новиот вид на коронавирус е потврден кај жена која дошла од Боцвана. Таа била негативна...

Од утре нови мерки во Грција: Силна препорака посетителите да се тестираат два пати по пристигнувањето

Силна препорака туристите да се тестираат на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето; задолжителна маска и на отворено и на затворено; задолжителна двојна маска или КН95 во супермаркетите и јавниот превоз; откажување на сите јавни собири за празниците; силна...

Османи: Tоа што бараат Бугарите e „подвижна мeтa“, сѐ е различно од тоа во октомври

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме околу спорот со соседна Бугарија. Османи го оцени како „подвижна мета“ барањето на Бугарија, а додаде и дека сосема различни прашања биле од...

Османи стpaвува од „ново грчко сценарио“ и влегување во зaмрзат koнфлиkт со Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не добивањето на датум за почнување на преговори со ЕУ нема да донесе дестабилизација, но, како што вели, стравува од ново грчко сценарио. Најголемиот...

Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација. Тие се товарат за манипулација при вакцинација...

Просечната нето плата во Словенија во октомври била 1.218 евра

Просечната бруто-плата во Словенија во октомври изнесувала 1.886 евра, додека нето платата на вработените во Словенија во тој месец во просек изнесувала 1.218 евра, покажуваат денешните податоци на Заводот за статистика. Износите на бруто и нето платата на Словенија за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img