балкан

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...

Шпански нapkoдилери организирале божиќна лотарија со kokaин, xaшиш, aлкoxoл и шунка…

Двајца шпански дилери се уапсени бидејќи имале намера да организираат божиќна лотарија, нудејќи кошница со кокаин, хашиш, алкохол, но и според традицијата и со дури осум килограми шунка. При претрес на домови на дилери на дрога на истокот на Шпанија,...

Бесплатни домашни ковид тестови за празниците во Грција за сите граѓани

Препораката за воведување задолжителен рапид тест за влез во затворените простори за забава во Грција, кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и најави по два бесплатни селф тестови, односно тестови за домашна употреба за...

Заев од Албанија: Го потврдуваме капацитетот за реформи и политики за регионална соработка

После искреното добредојде од колегите од Албанија, ја започнуваме работната вечера на „Отворен Балкан“, заедно со претседателот Вучиќ и со нашиот домаќин, премиерот Рама. Утре продолжуваме со работната агенда, на којашто ќе потпишеме повеќе договори за реални придобивки и...

Стоилковиќ: Самиот факт дека немаме амбасадор во Бугарија говори дека преговарачите не сакаат да остават трагови за тоа што тие преговараат и што ветуваат

Самиот факт дека немаме амбасадор во Бугарија што го потенцирав говори дека преговарачите очигледно не сакаат да остават трагови за тоа што тие преговараат и што ветуваат. Затоа што ние како пратеници слично како и со Преспанскиот договор ќе...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Во Тирана состанок на иницијативата Отворен Балкан

Денеска и утре во Тирана ќе се одржи средба на иницијативата Отворен Балкан, на која е најавено учество на македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама. На оваа средба, меѓу другото, се...

Радев: Македонија го смени името, зошто е толку тешко да се додаде еден збор, „Бугари“ во Уставот, отварање на Уставот е чекор кон решавање...

„Бугарија ќе ја отвори вратата за Македонија само со гаранции и заштита на нашиот национален интерес. Ако успееме да донесеме таква одлука, тоа ќе биде историски чин“, вели бугарскиот претседател. Бугарија го зацврсти своето вето за преговорите на Македонија со...

Коронавирусот во Србија регистриран кај 1.325 лица, починале 31 лице

Коронавирусот е потврден кај 1.325 лица во последните 24 часа, а во исто време како последица од овој вирус починале 31 пациент. Тестирани се 13.690 луѓе. На респиратор се приклучени 148 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 7.032.035, позитивни се...

Се вакцинираше единствената жителка на малиот грчки остров Кинарос

Мобилна единица на Националната организација за јавно здравје на Грција и покрај силниот ветер стигнала на малиот, оддалечен грчки остров Кинарос за да ја вакцинира единствената жителка на островот, 76- годишната Ирини Кацотурхи, јави дописничката на МИА од Атина. Градоначалникот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img