балкан

Евростат: Бугарите со најниска куповна моќ во ЕУ во 2020 година

Најлош животен стандард во ЕУ имаат во Бугарија (39 отсто под просекот за ЕУ-27 ниво во 2020), следи Хрватска каде во 2020 бил за една третина (32 отсто) понизок од просекот во Европската унија, се вели во извештајот на...

Бугарија ги замрзна цените на струјата и парното

Пратениците во бугарското народно собрание го одобрија предлогот за воведување мораториум на цените на струјата и парното и водоснабдувањето, соопшти пратеничката Десислава Атанасова. Тошко Јорданов од „Има така народ“ (ИТН) упати честитки за нивниот предлог на ГЕРБ-УДФ и рече дека...

Грција ги зaостри мерките за влез во земјата, воведен задолжителен негативен ПЦР за сите странски државјани

Негативен ПЦР тест направен 48 часа пред патувањето ќе биде задолжителен за патниците од сите земји кои пристигнуваат во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за здравство на Грција соопштија дека одлуката е во рамките на напорите...

Судството на БИХ нема надлежност над Српска: Додик најави формирање на Висок cyдски и oбвинителски совет на Република Српска

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека Република Српска ќе го формира својот Висок судски и обвинителски совет и дека сегашниот ВСТС, кој функционира на ниво на БиХ, нема да има никакви надлежности над Српска. „Се знае...

(Видео) Вучиќ: Лекот против коронавирусот пристигна во Србија

Лекот против коронавирусот на американската компанија МСД пристигна во Србија, соопшти претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Видеото може да го погледнете ТУКА. Вучиќ по овој повод се огласи на Инстаграм. – Новиот лек против коронавирусот пристигна во Србија! Купен е во...

Отворено ново поглавје, Србија влегува во нова фаза во разговорите за пристап во ЕУ

Србија во вторникот официјално влезе во нова фаза од нејзините пристапни преговори со Европската унија. На конференцијата Брисел присуствуваа српската премиерка Ана Брнабиќ и министерката за интеграција во ЕУ Јадранка Јоксимовиќ, како и високи претставници од земјите-членки на ЕУ. Оливер Вархеји,...

Омикрон се поблиску до Мaкедонија, регистриран уште еден случај на Балканот

Во Словенија е потврден првиот случај на инфекција со омикрон варијантата на корона вирусот. Премиерот Јанез Јанша, потврди дека е откриен првиот случај со омикрон во Словенија, но не сподели многу детали околу тој случај. Во меѓувреме, во Словенија продолжува трендот...

Над 1.500 новозаразени во соседството, починале 32 пациенти

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 1.547 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 32 пациенти. Тестирани биле 15.635 лица. На респиратор се приклучени 146 пациенти.

Уaпceни 11 пeдoфили во Србија, намамувале дечиња преку интернет

Припадниците на МВР, Одделот за сузбивање на високотехнолошки криминал при СБПОК, во соработка со Специјалното обвинителство за борба против високотехнолошкиот криминал на Вишото јавно обвинителство во Белград, уапсија 11 лица. Тие се сомничат за кривични дела прикажување, прибавување и поседување...

Возачот на камион што загина во Бугарија не е македонски државјанин, а камионот бил со црногорски регистарски таблички

Возачот на камион кој утрово загина во сообраќајна несреќа на автопатот Тракија во Бугарија, не е македонски државјанин, јави дописникот на МИА од Софија. Портпаролот на Окружното обвинителство во Стара Загора, Георги Видев за МИА изјави дека загинатиот возач е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img