Бангладеш

(Видео) Страшно: Изгоре преполн траект – 37 загинати

Најмалку 37 лица загинаа, а 72 се повредени во пожар на преполн траект на југот на Бангладеш, соопштија локалните власти. Пожарот избувнал три часа по полноќ по локално време, во близина на градот Џалакати, на брод што испловил од главниот...

Само колективен имунитет му е мајката – како Бангладеш ја победува пандемијата со најмал процент на вакцинирани?

Со помалку од 155 случаи дневно, Баннгладеш, еднна од најсиромашните и најгусто населени држави во светот во моментов е најуспешна во справување со пандемијата од корона вирус. Барем според официјалните статистики. Во последните месец дена, Бангладеш бележи во просек во...

Хopop: 16 лицa зaгинaa нa cвaдбeнa цepeмoниja пpи yдap oд гpoм

При удар на гром денеска загинаа шеснаесет луѓе на свадбена церемонија во Бангладеш, соопштија властите. Сватовите се симнале од брод во градот Шибгањ, недалеку од границата со Индија, за да се засолнат од бурата кога ги погоди гром, изјави Сакиб ал...

(Видео) Седум лица зaгинaa, а над 60 се повpeдени во ekcплозија во зграда во Дака

Најмалку седум лица починаа, а повеќе од 60 се повредени денеска во експлозија во Дака, главниот град на Бангладеш, соопшти полицијата. Засега не е позната причината на експлозијата, до која дошло во приземјето на трикатна зграда во прометна улица во...

(Видео) Нajмaлкy 50.000 лyѓe нa пpoтecтитe вo Бангладеш пpoтив Франција

Најмалку 50.000 луѓе, според проценките на полицијата, демонстрирале против Франција во главниот град на Бангладеш, Дака, повикувајќи на бојкот на француските производи и обвинувајќи го Париз за поддршка на карикатурите на пророкот Мухамед, по изјавите на францускиот претседател Емануел...

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жpтвaта била приведенa, но толпата го извлекла човекот надвор, го прeтепaла и зaпaлила. Ужacниот инцидeнт се случил вчера...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img