барања

HУK co бapaњa: Eвe кoи пpeдлoзи ce иcпpaтeни дo Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола за работа во внатрешноста на оние објекти кои имаат „златен сертификат“, се дел од барањата...

Угocтитeлитe и тypиcтичкитe aгeнции дeнecкa излeгyвaaт нa пpoтecт: Ocтaнyвaaт нa yлицa дo иcпoлнyвaњe нa бapaњaтa

Туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне ќе протестира пред Министерството за финансии се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност со уредба на Влада,...

Македонците во Егејска Македонија бараат јавно образование на македонски јазик

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права и честита на Организацијата Крсте Мисирков за нивната неуморна работа за обезбедување приватни часови по македонски јазик во Егејска Македонија (која Грција ја анектираше во 1912/13 година) и бара Грција да ги исполни...

Tyтyнapитe co пpoтecт и блoкaдa: Имaaт бapaњa дo Bлaдaтa и oткyпyвaчитe

Тутунарите од петте новоформирани здруженија денеска два часа, од 12 до 14 часот, го блокираа патиот правец Прилеп – Плетвар на излезот од градот, барајќи, меѓу другото, побрзо да се откупи вишокот тутун по цени и класи како досега,...

Пpилeпcкитe тyтyнapи и нa дeнeшнитe пpeгoвopи ocтaнyвaaт нa бapaњaтa

Во Прилеп во тек се преговори меѓу Иницијативниот одбор за протести на тутунопроизводителите, Сојузот на земјоделски здруженија, Министерството за земјоделие, откупувачите и од локалните власти.. Тутунарите бараат да нема четврта класа при превземањето на годинашниот род бидејќи на откупните места проценителите,...

ПОЧНУВААТ РЕАКЦИИТЕ: Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

– Сојузот на здруженија на тутунопроизводители на Република Македонија им препорачува на откупувачите за 20 отсто да ги зголемат понудените откупни цени по класи и типови тутун за реколтата од 2018 година заради зголемените трошоци за производство и подобриот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img