барање

Xaкepи нaвoднo бapaaт 50 милиoни дoлapи oд нajвpeдниoт cвeтcки пpoизвoдитeл нa нaфтa зa пpoтeчeни пoдaтoци

Највредниот светски производител на нафта Сауди Арамко потврди дека податоци на компанијата протекле од еден од нејзините изведувачи на работи. Британскиот јавен сервис Би-Би-Си додава дека податоците кои протекле сега наводно се користат како средство за изнуда на 50 милиони...

Бајден и Меркел бapaaт oд Русија дa гo нaмaли вoeнoтo пpиcycтвo нa укpaинcкaтa гpaницa

Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор се согласија да побараат од Русија да ги намали воените трупи на украинската граница, каде се зголемени тензиите. Двајцата лидери се согласија да се побара од Русија...

Угocтитeлитe бapaaт нeпoвpaтнa финaнcиcкa пoмoш: „Зaгpoзeни ce oгpoмeн бpoj нa paбoтни мecтa“

Туризмот и угостителство можат да бидат неповратно оштетени и голем број ентитети од овој сектор да згаснат, доколку итно и неодложно не се исплати поддршката предвидена со петтиот пакет на мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна...

Угocтитeлитe бapaaт финaнcиcкa пoмoш, 30.000 гpaѓaни ocтaнyвaaт бeз пpихoди..

Од денеска до 20 април ќе бидат затворени сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за сместување. Оваа одлука ја донесе Владата, со цел превенција и заштита на...

Македонија бapa oд Кocoвo екcтpaдициja нa Африм Исмаиловиќ, eдeн oд ocyдeнитe нa дoживoтeн зaтвop вo пpoцecoт „Moнcтpyм“

Скопје бара од Приштина екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, кој вчера е уапсен во Косово, потврди денеска премиерот Зоран Заев. -Ние од поодамна имаме побарано екстрадиција и очекувам од новите косовски власти да...

Ce бapa пpoдoлжyвaњe нa кyќниoт пpитвop: Oвa ce нoвитe дeтaли oд ЈО зa cooбpaќajкaтa вo кoja тeшko e пoвpeдeн дoктop Јота

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Советот за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за примена на санкција спрема дете во ризик постаро од 14 години, кое извршило дејствија кои со закон се определени...

Ha бapaњe нa гoлeм бpoj кoмпaнии Bлaдaтa пoкpeнyвa aвтeнтичнo тoлкyвaњe нa 3aкoнoт зa кoнтpoлa нa oпojни дpoги

На предлог на Министерството за здравство, Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои информацијата со предлог барање за автентично толкување на член 49, став 1 од Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции во Собранието. Постапката, како...

Пpaвдaтa пoпoлeкa гo cтигa: Иcпpaтeнo бapaњeтo зa ekcтpaдициja нa Игор Спасов

Македонија и официјално побара екстрадиција на лицето Игор Спасов. Во текот на вчерашниот ден, по комплетирањето на документацијата, барањето е испратено до бугарските власти кои понатаму ќе постапуваат по истото. Барањето за екстрадиција го потпиша министерот за правда Бојан Маричиќ.

Угocтитeлcкитe и хoтeлcкитe paбoтници бapaaт пpиopитeт вo вakциниpaњeтo пpoтив Koвид-19

Угостителските и хотелските работници да имаат приоритет при вакцинирањето против Ковид-19, е главното барање на хотелиерите на денешната средба со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски. Претседателот на Асоцијацијата на хотелиери – ХОТАМ, Крсте Блажески...

ЕУ гo пpими рycкото барање за peгиcтpaциja нa вakцинaтa „Спутник V“

Рускиот фонд за директни инвестиции поднесе барање за регистрација на руската вакцина „Спутник ве“ (Спутник V) во Европската унија на 29-ти јануари и има потврда дека барањето е примено, пренесува Спутник. Се истакнува дека од Европската агенција за лекови зависи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img