бегалски камп

Yбиeни 24 лица во кавга за пари

Најмалку 24 лица се убиени во племенски судири во Судан, соопштуваат денеска од локална хуманитарна организација. Судирите избувнаа во провинцијата Западен Дарфур, по кавга за пари меѓу припадници на арапските и неарапските племиња во бегалски камп. Најмалку 35 лица се повредени...

На островот Самос во Грција отворен нов бегaлcки камп со капацитет од 3.000 луѓе

Денеска на грчкиот остров Самос е отворен нов бегалски камп, во кој можат да се сместат 3.000 луѓе. Објектот е оддалечен околу пет километри од поранешниот привремен камп во близина на селото Вати и другите островски села. Опкружен е со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img