September 30, 2023, 2:47 am

бегалци

Yбиeни 24 лица во кавга за пари

Најмалку 24 лица се убиени во племенски судири во Судан, соопштуваат денеска од локална хуманитарна организација. Судирите избувнаа во провинцијата Западен Дарфур, по кавга за пари меѓу припадници на арапските и неарапските племиња во бегалски камп. Најмалку 35 лица се повредени...

(Видео) Следете во живо: Пристигнyвање на нови 40 бегалци од Авганистан

Пред малку на скопскиот аеродром слета авион со уште една тура авганистански бегалци. Досега во Македонија пристигнаа 178 бегалци од Авганистан, а се очекува да пристигнат вкупно околу 800 лица. Видеото можете да го погледнете ТУКА

(Видео) Авганистанците ќе останат 90 дена во Македонија, потоа ке бидат испратени на „конечните дестинации“

Вечерва во Македонија пристигна првата група Авганистански државјани кои беа евакуирани од Кабул. Пристигнаа 149 од вкупно 750 лица кои треба да пристигнат во наредниот период. Бегалците ги пречекаа министерот за надворешни работи Бујар Османи, заменик амбасадорот на САД во...

(Видео) Бујар Османи ја пречека првата група Авганистанци кои пристигнаа во Скопје

Доцна вечерва на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна првата група граѓани од Авганистан. Тие ќе бидат пречекани од министерот за надворешни работи Бујар Османи, заменик амбасадорот на САД во земјава и советници од Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Црвениот крст ќе...

(Видео) Следете во живо: Авганистанците слетаа на скопскиот аеродром

На Меѓународниот аеродром Скопје тукушто пристигнаа првата група државјани од Авганистан. Пристигнаа 149 лица, од вкупно 780, колку што беа најавени од Владата. -Станува збор за граѓани кои беа животно загрозени од талибанските структури и на кои им помагаме да...

149 Авганистанци пристигнуваат во Скопје, Владата упати порака за топло добредојде, солидарност и поддршка

-Праќаме порака на топло добредојде, солидарност, и поддршка која спасува живот. Сите граѓани ќе добијат основен пакет поддршка, вода, маска, средство за дезинфекција, велат од Владата. Црвениот крст ќе биде првиот контакт за граѓаните кои стигаат од Авганистан, брифираат од...

Само 3,6 % од Авганистанците евakyирани во Германија се локални работници

Германија евакуираше 4.587 лица од Авганистан, од кои 3.849 се Авганистанци, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи. Според тие податоци, само 3,6 проценти од сите евакуирани Авганистанци биле локална работна сила, а ако на тоа се додадат и членовите...

(Видео) Пристигнаа авганистанските бeгaлци во Приштина

Авион слета во Приштина со првата група бегалци од Авганистан. На аеродромот „Адем Јашари“ беа пречекани од претседателот и премиерот на привремените институции во Приштина, Вјоса Османи и Албин Курти, како и американскиот амбасадор Филип Коснет. Се очекува бегалците од...

Уште половина милион авганистански бeгалци се очекува до крајот на годината да ја нaпyштат земјата

Обединетите Нации соопштија дека се подготвуваат за можно иселување од Авганистан на уште половина милион бегалци до крајот на 2021 година. Во моментов има хуманитарна вонредна состојба во Авганистан – изјави заменичката на високиот комесар на УНХЦР, Кели Клементс. Според неа...

(Видео) Холандија гopи: Големи пpoтести пpoтив авганистанските бeгалци, дeмонcтрантите палеа гуми, полицијата употреби cила за да ја pacтури толпата

Синоќа во Холандија беше одржан протест против бегалците од Авганистан. Протестот во еден момент станал хаотичен и полицијата морала да го растури со сила, јавува Би-би-си. Локалните медиуми јавуваат дека околу 250 демонстранти се собрале пред приемен центар на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img