August 10, 2022, 9:58 am

бегалци

Меѓу бeгалците и тepopисти?: Турција гради sидови за да се одбрани од бeгалците од Авганистан

Иран, Турција и земјите од Централна Азија се плашат од мигрантскиот бран и ги повикуваат Европската унија и САД да се соочат со нови предизвици навреме Одлуката на Америка да се повлече од Авганистан предизвика голема загриженост во земјите од...

УНХЦР: И пoкpaj пaндeмиjaтa, во 2020 година paceлeни пoвeќe oд 82 милиoни бегалци во светот

Според „Извештајот за глобалните трендови 2020“ на Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР), бројот на луѓето што побегнале од војни, насилства и прогони во 2020 година, и покрај пандемијата на коронавирусот, надминал 82 милиони, јави Анадолија. Информацијата доаѓа...

Данска гo ykинa статусот на aзил на бeгaлцитe од Cирија

Данска стана првата европска земја што не ги обнови дозволите за престој на бегалците од Сирија, тврдејќи дека некои области во таа земја разорена од војна, сега се безбедни за живот. Одлуката ги зачуди и исплаши Сиријците во Данска, кои...

Пoднeceнa тyжбa пpoтив Грција зa нacилcтвo вpз бeгaлцитe: Ги тeпaлe и пapитe и пacoшитe им ги oдзeлe

Поднесена е постапка до Европскиот суд за човекови права во Стразбур против државата Грција за шокантното насилство и незаконското одбивање на бегалците спроведено во заедничка акција на владините служби. Тужбата поднесена од невладината организација Легански центар Лезбос се однесува на...

САД ja згoлeмyвa квoтaтa зa пpиeм нa бeгaлци вo зeмjaтa

Советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џејк Суливан, синоќа изјави дека претседателот Џо Бајден планира да потпише указ за зголемување на годишната квота за прием на бегалци од воените зони. Претседателот подоцна во говор во Стејт департментот укажа дека...

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Би било добро мигрантите да останат во Србија и Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, и покрај двата изборни неуспеси на нејзината партија, дека не отстапува од политиката на отворени граници кон мигрантите, но и дека е подготвена да разговара за загриженоста кај луѓето. “Ако луѓето едноставно не ги сакаат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img