December 11, 2023, 5:24 pm

Белорусија

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

Белорусија ќе возврати на caнkциите: Лукашенко се зakaни дека ќе го пpekине транзитот на гас за Европа

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во вонредна состојба и ако не постои друг начин да се одговори на тоа,...

Лукашенко се закани со прекин на транзитот на гас за Европа

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во вонредна состојба и ако не постои друг начин да се одговори. – Доколку санкциите кои...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

Лукашенко: Bojната е неизбежна доколку продолжиме вака

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја предупреди полската страна за последиците од заканите, вклучително и оние поврзани со затворање на границата. „Веројатно ги слушате заканите на овие дивјачки политичари и лидери на Полска: ќе ја затвориме границата, ќе го затвориме...

(Видео) Белорусија ги отстрани мигрантите од границата

Белорусија вчера соопшти дека на нејзина територија во моментов има околу 7.000 мигранти, од кои повеќе од 2.000 се наоѓаат на самата граница со Полска, епицентарот на мигрантската криза. Но, оттаму, јавуваат белоруските медиуми, од вчера и официјално почна...

Белорусија ја остава ЕУ без нафта: Го затвори главниот нафтовод

Белорусија најави дека се потребни „непланирани поправки“ на кракот на нафтоводот „Пријателство“, кој доставува нафта од Русија преку земјата до бројни земји од Европската унија. Како што се наведува, работите за одржување ќе траат три дена. Претставниците на рускиот извозен енергетски...

Лукашенко: Западот подготвува дивepзија за ypивање на власта во Белорусија

Западот продолжува да се меша во внатрешните работи на Минск со цел промена на владата во земјата, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. „Неуспешниот обид за државен удар не ги промени плановите на противникот. Западот продолжува да се меша во...

Полска планира да ја зајакне границата со Белорусија по приливот на мигранти – жицата ќе ја заменат со барикада

Полска планира трајно да ја зајакне границата со Белорусија по зголемениот прилив на мигранти од овој свој сосед, изјави министерот за внатрешни работи Мариуш Камински, јави ДПА. Полските војници во август годинава почнаа со изградба на ограда со височина од...

ЦИА вмешана во апceњето на над 30 Руси во Белорусија

Информациите на Си -Ен -Ен дека ЦИА и помогнала на Украина да организира апсење на 33 Руси минатата година во Белорусија се вистинити и објективни, изјави претставникот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија. „Целосно ги потврдуваме информациите објавени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img