November 29, 2022, 4:41 pm

Белорусија

НАТО испрати пpeдупредување до Русија и Белорусија

НАТО, во светло на претстојните воени вежби „Запад 2021“, ги повикува Русија и Белорусија да дејствуваат предвидливо, со цел да се намали ризикот од инциденти на границите на Алијансата, изјави портпаролката на блокот, Оана Лунгеску, за „Спутник“. „Сите земји имаат...

Полска воведува вонpeдна состојба на границата со Белорусија

Законот за прогласување вонредна состојба на границата со Белорусија го чека потписот на полскиот претседател Анджеј Дуда, а полските власти бараат законот да го запре големиот прилив на мигранти од соседната земја. Дуда најавил дека темелно ќе ја испита владината...

Полска со шokaнтно обвинyвaње за Белорусија, тврди дека се користеле бeгалци како жив штит

Полскиот премиер Матеуш Моравиецки изјави денеска дека неговата земја е подготвена да дозволи влез на некои од околу 30-те бегалци од Авганистан, кои со денови се блокирани без храна и вода на ничија земја меѓу Полска и Белорусија. Моравиецки, сепак,...

Пo пoлициcки пpeтpec вo нejзиниoт дoм – иcчeзнa уpeдничкa нa бeлopycкa нoвинcкa aгeнциja

Главната и одговорна уредничка на една од водечките белоруски независни новински организации исчезна откако полицијата извршила претрес во нејзиниот дом во текот на ноќта, објави денеска белоруското здружение на новинари. Приватната новинска агенција „БелаПАН“ не успеала да стапи во контакт...

„Кој на друг му копа јама…“: Лукашенко со порака до властите во Литванија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, им порача на властите во Литванија, по повод политичката криза што ја потресе таа балтичка земја, дека „кој на друг му копа јама, самиот паѓа во неа“. „Во Литванија има политичка криза. Доволно е само...

Лукашенко прecече: Нема да има задолжителна вакцинација во Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека не гледа потреба од присилна вакцинација на населението против корона вирусот и дека сѐ мора да биде на доброволна основа. „Нема да има насилни вакцини. Категорично предупредувам. Само доброволна вакцинација. Ако некое лице...

Белорусија не сака американски дипломати во земјата: Отповикано одобрението за именување на американската амбасадорка во Минск

Министерството за надворешни работи на Белорусија го повлече претходно издаденото одобрение за именување на американската амбасадорка во Минск, Џули Фишер, изјави портпаролот на белорускиот оддел за надворешна политика, Анатолиј Глаз. Според него, „арогантните и отворено непријателски дејствија“ на Вашингтон ги...

Нова мигpaнтска kpиза во Европа: Вонредна седница на ЕУ откако рeкорден број на мигpaнти ја помина полската гpаница

Рекорден број мигранти од петокот ја минаа полската граница со Белорусија, а Минск се соочува со обвиненија за користење на илегалната имиграција како притисок врз членките на ЕУ. Полска и Литванија се соочуваат со нагло зголемување на бројот на илегални...

Лукашенко се повлекува од претседателската функциjа

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, најави дека многу скоро ќе ја напушти функцијата. „Не погодувајте кога Лукашенко ќе замине. Многу наскоро“, рече Лукашенко на конференцијата „Голем разговор со претседателот". Белорускиот лидер изјави дека постојано размислувал за тоа како ќе се развива...

Лукашенко ocтpo и oдгoвopи нa Eвpoпcкaтa Униja: Caкaтe пpoблeми, ќe ги дoбиeтe

Ако сакаат проблеми во Европската унија поради санкциите кон Минск, тие ќе ги добијат, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. – Едноставно ќе кажам ќе ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции (против Белорусија), тие ќе ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img