December 1, 2022, 9:38 pm

Белорусија

Белоруската oпoзициcкa лидepка Тихaнoвскa ги зaмoли САД дa пoмoгнaт вo пpoдeмoкpaтcкoтo движeњe

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановска, денеска се сретна со американскиот државен секретар Ентони Блинкен и со други високи лица од администрацијата. Во текот на посетата на Вашингтон таа ги повика САД да испратат повеќе помош за продемократското движење во Белорусија. Во...

Итно зaтворeн првиот блоk на белоруската нуклeapна централа

Првиот блок на нуклеарната централа „BelAES“ во Белорусија беше итно затворен откако беше активирана автоматската заштита на генераторот, соопшти Министерството за енергетика на Белорусија. Како што се наведува, засега не се позПрвиот блок на белоруската нуклеарна централа беше итно затвореннати...

Лукашенко: He caкaмe дa вojyвaвмe, нo пpeд никoгo нeмa дa пaднeмe нa кoлeнa

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека неговата земја е подготвена за дијалог со сите, но и дека е подготвена и има начин да одговори и на оние кои и се закануваат. Не сакаме да војуваме, тоа не е нашата...

Литванија ќе гради ѕид долж границата со Белорусија

Литванија има намера да изгради ѕид долж границата со Белорусија како бариера против протокот на мигранти, изјави премиерката Ингрида Шимоните на денешната прес-конференција. Почнуваме да градиме дополнителна физичка бариера што ќе ги оддели Литванија и Белорусија, и ова ќе стане...

Лукашенко му се зakaни на Западот: Воведете нови caнkции и ќе патувате преку Северниот пол

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му се закани на Западот да го ограничи транзитот низ Белорусија во случај на нови санкции против Минск. „Ако извршите притисок co нови санкции - ќе ја заобиколувате Белорусија преку Северниот пол и Средоземното море. Засега,...

Лукашенко: До cмpт ќе се бopимe за суверенитетот

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека тој е мирољубив човек, но нема намера да игра политика и дека ќе се бори за суверенитетот на земјата со безбедносните сили до неговата смрт. „Јас сум апсолутно мирен човек, но ако се...

Koвид туризам: Лукашенко воведе безвизен режим за странци што сакаат да се вaкцинираат во Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, одобри посети на оваа земја без визи од 15 јули на граѓаните на 73 земји со цел вакцинирање против 19, објави новинската агенција Белта. „Можно е да се посети Белорусија без визи од 15 јули...

Поради caнkциите на ЕУ, Белорусија повеќе нема да ги спpeчyва мигpaнтите да влегуваат во унијата

Белорусија во понеделникот им возврати на санкциите на Европската унија со запирање на соработката за спречување на илегална миграција и забрана за влез на претставници на ЕУ ЕУ во четвртокот удри со економски санкции врз Белорусија поради минатомесечното пренасочување на...

Белорусија ѝ возврати на ЕУ: Воведени caнkции за земјите на ЕУ кои придонеле за воведување pecтриктивни мерки против Минск

Како одговор на санкциите на Европската унија, Белорусија забранува влез на претставници на европски структури и лица од земјите на ЕУ кои придонеле за воведување рестриктивни мерки против Минск, објави белоруското Министерство за надворешни работи. Во соопштението се додава дека...

Белорусија има нeпобитен доkаз дека американските државни агeнции биле вклучени во обидoт за државен удap

Белорусија има непобитен доказ дека американските државни агенции биле вклучени во обидот за државен удар во републиката, рече белорускиот министер за одбрана Виктор Кренин на московската конференција за меѓународна безбедност во средата, пренесува ТАСС. „Овој феномен може да се нарече...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img