August 16, 2022, 7:28 am

биолошко оружје

Руски виролози ја оценија тезата за вештачко потекло на Омикрон варијантата

Тројца еминентни руски виролози во неделата зборуваа хипотезата за наводното вештачко потекло на омикрон варијантата на коронавирусот и оценија дека иако тоа е можно, сепак, е малку веројатно. Така, вирологот Пјотр Чумаков, шеф лабораторијата за пролиферација на клетките во Институт...

Aмepикaнcки paзyзнaвачки cлyжби: Kopoнaтa нe e кинecко биoлoшко opyжje

Канцеларијата на директорот на Националната разузнавачка служба на САД (ОДНИ) заклучи дека разузнавачката заедница на САД останува поделена околу потеклото на коронавирусот, но заклучува дека тоа не е биолошко оружје развиено од Кина. Ова е наведено во документот од кој...

Шokaнтнo: Кина вo 2015 година плaниpaлa дa гo yпoтpeби CAPC кaкo биoлoшko opyжje??

Документи до кои дошол американскиот Стејт департмент, наводно покажуваат дека кинески воени научници уште во 2015 година предвидувале дека Трета светска војна ќе се води со биолошко оружје, се наведува во книгата на австралиската новинарка Шари Марксон. Објавата на Твитер...

(Видeo) ИCTPAЖИTEЛ НA СТEJТ ДЕПAPTMEНТОТ ПPOГOBOPЕ ЗA ПOTEKЛOТО НА ПAHДEMИJATА: Голeмa е вepojaтноста кopoнавиpycот дa e биoлoшko opyжje

Поранешниот водечки истражител на американскиот Стејт департмент кој ја надгледуваше работната група КОВИД-19 за потеклото на вирусот верува дека САРС-КоВ-2 избегал од Институтот за вирологија во Вухан и дека можеби бил производ на истражување на биолошкоружје, пренесува Фокс њуз. „Институтот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img