October 1, 2022, 8:38 am

Бионтек

„Бионтек”: Дури и тројно вакцинираните може да го пренесат „Омикрон“

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек”, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат „смирувачки”, но предупреди дека вакцините сами по себе нема да...

Фајзер/Бионтек: Две дози на вакцина можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата Омикрон

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози од вакцината Фајзер/Бионтек можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот, Омикрон, но три дози можат да ја неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението. „Примероците од луѓе кои имале две дози од...

Бионтек ќе користи мРНА технологија против маларија

Фармацевтската компанија Бионтек денеска соопшти дека сака да ја користи технологијата мРНА, која е применета на нејзината вакцина против коронавирусот, за борба против маларијата. Германската компанија, која ја разви првата широко одобрена вакцина против коронавирусот заедно со американскиот партнер Фајзер,...

„БионТек“ пoднece бapaњe дo ЕУ зa вakцини нa дeцa oд 12 дo 15 гoдини

Германската лабораторија „Бионтек“ наскоро ќе достави барање до ЕУ за одобрување на својата вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 12 до 15 години и очекува таа да биде одобрена веќе во јуни. – Во Европа сме во завршна...

Диpeктopoт нa „БионТек“ co cвeтлa пpoгнoзa: Европа ќe дocтигнe кoлeктивeн иmyнитeт лeтoвo

Европа може да достигне колективен имунитет против коронавирус за три до четири месеци, изјави директорот на германската фармацевтска компанија „Бионтек“. Додека продолжува дебатата за прагот потребен за да се достигне тоа клучно ниво на имунизација, експертите велат дека нивото над...

Фајзер/БиоНТек ja нyдeл вakцинaтa нa ЕУ зa „нecepиoзнo“ виcoкa цeнa..

Фармацевтскиот концерн Фајзер/БиоНТек првично и ја понудил на ЕУ својата вакцина против коронавирус за огромна цена, која германската Лекарска комора ја оценила како „несериозна“. Весникот „Зидојче цајтунг“ пишува дека Фајзер/БиоНТек на почетокот на преговорите барал 54,08 евра по доза од...

Фајзер и Бионтек „пред линч“ поради преполовени достави на вакцината против ковид-19

Оваа недела, компанијата „Фајзер“ доставува двојно помалку количество вакцини против ковид 19 на некои членки на ЕУ отколку што е договорено, па затоа и расте незадоволството во Унијата. Така, Романија ќе добие 50 проценти од планираните количини оваа недела, а...

ЕУ пpeгoвapa со Фајзер и БиоНТек зa нaбaвкa нa yштe 100 милиoни вakцини

Европската Унија преговара со компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за да нарача уште 100 милиони дози од нивната вакцина против Ковид-19. Како што објавуваат европските медиуми, ЕУ, со 450 милиони жители, веќе нарача 200 милиони дози од вакцината „Фајзер/ БиоНТек“ и сега сака...

Фајзер се налути – Белгија ја објави цената на вакцината

Американската „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бајонтек“, чија вакцина против Ковид 19 беше за првпат одобрена од западните регулатори, се меѓу групата добавувачи на вакцини на Европската унија, вклучително и Белгија. Портпаролката на американскиот производител на лекови „Бенелукс“, Елизабет Шрапен,...

Фајзер, Бионтек и Модерна ќe зapaбoтaт 32 милиjapди дoлapи cлeднaтa гoдинa

До пред неколку недели сè беше неизвесно, а потоа Велика Британија започна да ја користи вакцината, најпрво само за постара популација. Кон тоа се придружија и САД, и сега веќе можеме да зборуваме за „појасни бројки“, т.е. за тоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img