October 1, 2022, 9:59 am

Биткоин

Дубаи станува центар за тргување со криптовалути

Најголемата светска берза за криптовалути „Бајнанс” (Binance) денеска соопшти дека потпишала договор за соработка со Светскиот трговски центар во Дубаи (DWTC). Властите во Дубаи објавија еден ден претходно дека имаат намера да го претворат DWTC во криптозона и регулатор на...

Повторно паѓа пазарот на криптовалути – Биткоин ја губи вредноста

Пазарот на криптовалути изгуби 2,6 отсто од вредноста во изминатите 24 часа, а според податоците на веб-страницата „Коингеко“, капитализацијата моментално изнесува 2,26 трилиони долари. Биткоинот падна за 2,3 отсто во истиот период и моментално се тргува по 46.489 долари. Етереумот, исто...

ММФ: Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна

Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна, конзистентна и координирана, соопшти во четвртокот Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), јавува Агенција Анадолија. Истакнувајќи дека криптосредствата и придружните производи и услуги рапидно се зголемија во последниве години, меѓународната финансиска институција рече дека...

Голем пад на цената на биткоинот

Во тек е нова „корекција“ на пазарот на криптовалути. Биткоинот изгуби една петтина од својата вредност во саботата и продадени се речиси илјада милијарди долари од сите криптовалути. Се чини дека сè е поттикнато од макроекономската несигурност поради неизвесноста за омикрон...

Драстичен пад на Биткоинот: Изгуби 6000 долари за само еден ден

Биткоинот падна за 12,14 проценти на 47.176,09 долари во саботата, губејќи 6.567,6 долари од претходното затворање. Биткоинот, најголемата и најпозна криптовалута во светот, е намалена за 31,6 отсто од годишното ниво од 69.000 долари достигнато на 10 ноември. Етер, монетата поврзана...

Биткoинoт pacтe – ce пpиближyвa дo апpилcкото peкopдно нивo

Цената на биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните шест месеци и се приближува до рекордното ниво од април, бидејќи меѓу трговците постои верување дека американските регулатори ќе одобрат лансирање на берзанскиот фонд за тргување со фјучерс договори (ЕТФ)...

Расте вредноста на биткоинот – најмалку пет земји ќе го прифатат како легално средство за плаќање

Расте вредноста на биткоинот. Неговата вредност скокна за 1,4 проценти во последните 24 часа и се тргува по цена од скоро 57.360 долари. Вредноста на етериумот се намали за 3,2 проценти и се тргува за помалку од 3.500...

Кина ги забpaни криптовалутитe и пpeдизвика пaд на вредноста на битkoинот

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата. „Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми –...

Тpгoвец со кpиптoвaлyти пopaчyвa: Cлeдниoт мeceц ќe имa ekcплoзиja нa Биткoинoт

Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот на следниот месец. Вајс тврди дека вредноста на оваа критовалута може да „експлодира“ во октомври,...

Биткоинот cтaнa oфициjaлнa вaлyтa вo Caлвaдop

Пркосејќи на предупредувањата на големите економии и финансиски регулатори, но и несогласувањето на мнозинството население на таа централноамериканска земја, Салвадор стана првата земја во светот во која биткоинот се користи како официјална валута, што аналитичарите веруваат дека може да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img