December 8, 2022, 7:13 am

Биткоин

Биткоинот достигна вредност од 50.000 долари

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе CoinDesk. Тоа е највисоката вредност на водечката светска криптовалута во последните повеќе од три месеци, пренесе телевизијата Си-Ен-Би-Си. Оваа дигитална валута во април го забележа историскиот максимум од...

Кој ја контролира цената на биткоинот и како?

Сигурно на помисливте на Илон Маск, но би се осмелил да кажам дека тој е само обичен Twitter кловн во светот на криптовалутите, иако неговите компании Tesla и SpaceX инвестираа околу 1,5 милијарди долари во нив. Имено, со своите...

„Koпaчитe“ нa биткoин ce нacoчyвaaт кoн нyклeapнaтa eнepгиja

Време е копачите на биткоин да станат сериозни во врска со намалувањето на нивниот јаглероден отпечаток. Глобалната индустрија за криптовалути троши неверојатни количини на енергија – колку цели земји. Рударењето со биткоин во моментов се наоѓа меѓу Колумбија (земја...

(Видео) Бpyтaлнo: Co вaлjaк yништeни нaд 1000 кoмпjyтepи зa кoпaњe биткoини вo вpeднocт oд 1,26 милиoни дoлapи

На Интернет се шират снимки од Малезија кои покажуваат дека полицијата користи валјак за да ја уништи опремата за криптовалути, а според локалните медиуми, уништени се над 1.000 компутери за копање биткоини, во вредност од околу 1,26 милиони американски...

Приведен копач на биткоини во Скопје, одземени 7 мајнери за криптовалути

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236...

Нова kpипто и3mama: Браќа „испapија“ со над 3,5 милијарди долари во битkoини

Двајца браќа од Јужноафриканската Република исчезнале со 3,6 милијарди долари во биткоини, кои ги „подигнале“ од нивната платформа за вложување во оваа криптовалута. Адвокатска канцеларија во Кејптаун, која била ангажирана од инвеститори, вели дека тие не можат да ги лоцираат...

Hajгoлeмиoт балкански злocтopник има криптoвaлyти и биткoини вo милиoни

Мафијашите на Вељко Беливук (35) купиле биткоини за повеќе од 5 милиони евра во претходните две години, покажуваат најновите оперативни наоди од истрагата! Оваа огромна сума пари сега е скоро невозможно да се најде и заплени, бидејќи крипто-валутите можат да...

Биткoинoт пpoдoлжyвa дa pacтe – пoвтopнo ja нaдминa гpaницaтa oд 40 илjaди дoлapи

Најпознатата криптовалута во светот – биткоин, забележа раст од скоро 2 проценти во последните 24 часа, па цената на дигиталната валута повторно ја надмина границата од 40.000 долари. Пазарната капитализација на биткоинот се искачи на 752 милијарди долари. Етереум, втората најпопуларна...

Згoлeмeнa вpeднocтa нa биткoинoт пo нeгoвaтa лeгaлизaциja вo Ел Салвадор

Вредноста на биткоинот се зголеми денеска за 13 отсто откако Ел Салвадор усвои закон со кој оваа дигитална валута стана законско средство за плаќање во таа држава. Најстарата светска криптовалута се зголеми денеска изутрина за над 13 отсто, достигнувајќи вредност...

Ни тpaгa, ни глac: Eднa дeцeниja oд иcчeзнyвaњeтo нa чoвeкoт штo гo coздaдe биткoин

Тајна спакувана во загатка, обвиткана во превез на мистерија. Дури и по десет години од исчезнувањето на лицето кое го користеше псевдонимот Сатоши Накамото (годишнината беше одбележана пред неколку дена), не е познато кој е вистинскиот креатор на биткоинот. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img