December 8, 2022, 7:28 am

Биткоин

Биткoин гo иcтиcнyвa злaтoтo: Зajaкнyвaaт и дpyгитe кpиптoвaлyти

Пазарот на криптовалути донесе многу возбудувања минатата недела. Интересно, најпопуларната криптовалута биткоин овој пат не беше во преден план, пишува порталот SEEbiz. XRP блескаше на пазарот на криптовалути бидејќи нејзините адвокати постигнаа две значајни „пресвртници“ во борбата против регулаторот во...

Блyмбepг пpeдвидyвa: Биткoин мoжe дa дocтигнe 400 илjaди дoлapи oвaa гoдинa

Според аналитичарите на Блумберг, цената на биткоин може да се искачи на дури 400.000 долари оваа година. Предвидувањата се засноваат на перформансите на биткоинот во 2017 и 2013 година.  „Нашата анализа се заснова на слична основа како приближно 55x добивка...

Kpиптo-вaлyтитe ceгa вpeдaт двa билиoни дoлapи: He caмo биткoин, тyкy и oвaa мoнeтa зacлyжyвa зacлyгa зa тoa

Вредноста на пазарот на криптовалути сега е две билиони долари, а на тоа директно влијаеше растот на цената на етереумот, втората најпопуларна дигитална монета, по биткоинот. За нешто повеќе од два месеци, пазарната капитализација на алтернативните валути е двојно зголемена,...

„Тесла“ oткpи гpeшкa вo пpoцecopoт зa иcплaтa нa Биткоин

Тесла овие денови значително му помогна на софтверот за биткоин со отворен извор. Производителот на автомобили откри грешка во процесорот за исплата на биткоин со отворен извор и паричникот BTCPay Server, а исто така му помогна на проектниот тим...

Биткоин пoвтopнo cкoкнa oткaкo „Виза“ зaпoчнa пилoт пpoгpaмa зa плaќaњa вo кpиптoвaлyти

Вчера, компанијата Виза започна пилот програма за плаќања во криптовалути, со акцент на крипто доларот, односно на алтернативната валута USDC. Сите дигитални пари се развиваат од ден на ден, и поради оваа вест, биткоинот повторно го надмина прагот од 58.000...

Биткоинот мoжe дa ce cpyши кaкo „кyлa“ oд кapти

Еден аналитичар стравува дека крипто-средството може да се најде под притисок, бидејќи голем број на шпекулативни средства се под постојан притисок оваа недела. Биткоинот честопати се смета дека не е поврзан со акциите и другите средства, но во последно...

Милијардерот Хауард Маркс ceгa гo глeдa биткoинoт кaкo дoбpa инвecтициja

Поранешниот “омаловажувач” на биткоин, Хауард Маркс сега го смета биткоинот како добро инвестициско средство. Овој пат, Маркс вели дека е заинтересиран за Биткоин. Инвеститорот милијардер Хауард Маркс, сега покажува интерес за Биткоин и покрај неговите негативни сомневања порано. Исто така, Маркс...

Aнaлитичap нa „Дојче Банк“: Биткоинот е „пpeмнoгy вaжeн зa дa ce игнopиpa“

Раните критичари на Биткоин сега стануваат евангелистите по приливот на институционални пари и растечкото усвојување. Францускиот економист и аналитичар на Дојче банк, Марион Лабур е последната што го возбуди ова дигиталното средство. Таа рече во неодамнешниот извештај дека биткоин...

Вepyвaлe или нe..: Биткоинот имa пoгoлeмa кaпитaлизaциja oд „Мастеркард“ и од „Виза“

Вредноста на криптовалутата Биткоин е поголема од двете најголеми мрежи за плаќање со картички во светот, Виза и Мастеркард чија вкупна пазарна капитализација е 871 милијарди долари. Според најновите податоци од пазарот на криптовалути, биткоинот моментално капитализира нешто повеќе од...

Дали oвa ќe бидe нajycпeшниoт мeceц зa Биткоин?

Најпопуларната криптовалута во светот, Биткоин, постави нов рекорд минатата ноќ кога вредноста на дигиталната монета беше околу 61.500 долари околу 21,30 часот по наше време. Во моментов паричката се тргува за околу 60.331 долари, според „Коиндеск“. Во изминатите 24 часа,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img