Благој Бочварски

Сочувство од министрите Бочварски и Бектеши за семејствата на настраданите во несреќата во Бугарија

Министрите за транспорт и врски и за економија, Благој Бочварски и Крешник Бектеши, изразија длабоко сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија. -Нема зборови кои можат да не утешат после оваа трагедија. Во овие моменти на колективна...

(Фото) Бочварски: Co инвecтиции вo пaтиштa ja paздвиживмe eкoнoмиjaтa вo Иcтoкoт

Ги модернизиравме сите патни правци низ Истокот, инвестираме во отворање на нови работни места, го подобруваме животниот стандард на граѓаните и генерално ја раздвижуваме економијата во Источниот регион, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната работна...

Премиерот Заев, вицeпpeмиерот Гpyби, и миниcтpитe Бесими и Бочварски ce cpeтнaa co мeнaџмeнтoт на „Бехтел-Енка”

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска прими делегација на меѓународниот конзорциум „Бехтел-Енка", којашто ја предводеше претседателот на единицата за инфраструктура на компанијата „Бехтел" Шон Кени. На состанокот на кој присуствуваа и првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем...

(Видео) Евpoпcкиoт вoз пpиcтигнa вo Скопје

Почитуван г-дин Дејвид Гир, Амбасадор на Делегацијата на Европската Унија, Ваши екселенции, Почитуван г-дин Хари Локвенец, директор на Железница Инфраструктура, Почитуван г-дин Аднан Азизи директор Железница Трнаспорт, Почитуван г-дин Рене Шлее, Директор за Фондацијата Фридирх Еберт во Република Македонија, Почитувни гости, Особено ми е драго...

Бочваровски на работна средба со кинескиот амбасадор

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, оствари работна средба со Н.Е. Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина во Република Македонија. Бочварски му се заблагодари на амбасадорот за досегашниот придонес во делот на економската соработка помеѓу двете земји. “Ковид...

Бочварски пoдлeгнa и пpизнa дeкa мнoгy пaтиштa cè yштe тaпкaат и нe ce изгpaдeни

На прашањето на Синиша Ивановски, претседател на Комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски подлегна и призна дека многу патишта сè уште тапкаат и не се изградени. -Како, како држава ќе направите...

Бочварски: Влaдaтa co 70 милиoни eвpa ги peкoнcтpyиpa лoкaлнитe yлици вo cитe oпштини, зa Тeтoвo oдвoeни 1 милиoн eвpa

Со 70 милиони евра директна помош за општините го реализираме најкрупниот и најзначајниот проект за реконструкција на локалните патишта и улици во сите општини во државата. Овој проект што го реализираме преку Министерството за транспорт и врски е пример...

Бочварски најави нова патарина на автопатот Тетово-Гостивар

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски одговарајќи на пратеничко прашање најави нова патарина на автопатот Тетово – Гостивар поради негово проширување и реконструкција. – На овој автопат во иднина паралелно ќе се гради уште една лента, но по друга...

Ќe имa нoвa пaтapинa нa aвтoпaтoт Тетово-Гостивар..

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски одговарајќи на пратеничко прашање најави нова патарина на автопатот Тетово – Гостивар поради негово проширување и реконструкција. – На овој автопат во иднина паралелно ќе се гради уште една лента, но по друга...

Бочварски најави гасификација во наредните пет години

Двата главни гасоводни крака во државава се очекува да бидат завршени во текот на 2021 година, после што би се продолжило со нивно меѓусебно поврзување, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на Алсат М, најавувајќи дека во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img