October 1, 2022, 9:18 am

Блумберг

Макрон ја вовлекува Европа во неговата предизборна кампања

Францускиот претседател Емануел Макрон ја вели дека претстојното француско претседателството со ЕУ нема да биде засенето од француските претседателски избори, додавајќи дека неговата држава ќе ги застапува интересите на европскиот блок во целина, но всушност, тој би можел да...

(Фото) Блумберг: Македонија ќе cтeкнe кoлeктивeн имyнитeт зa 10 гoдини, aкo пpoдoлжи co oвa тeмпo нa вakцинaциja

Со досегашното темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за 10 години, објави Блумберг. „Во Македонија, најновите податоци покажуваат дека во просек се дава по 651 доза на ден. Со ова темпо, потребни ќе бидат уште десет години за...

Оставки кога?: Македонија на дното во Извештајот на Блумберг за вакцини

За една недела бројот на новозаболени од КОВИД-19 е зголемен за околу 60 отсто во споредба со претходната недела, а во ваквата состојба кога ситуацијата од ден на ден се повеќе се влошува како резултат на британскиот сој на...

САД упорно со глава во ѕид – Блумберг објави детали од документот со нови санкции поврзани со Северен поток 2

Според изворите на агенцијата, документот ќе посочи нови ограничувачки мерки што ќе влијаат на мал број руски компании, додека германските фирми нема да бидат предмет на санкции. Како што забележа Блумберг, американскиот државен секретар Ентони Блинкен не сака да...

Aнализа на „Блумберг“: Животот ќе се врати во нормала за 7 години за земјите што започнале со вакцинација

„Блумберг“ анализира дека поради различното темпо на вакцинација, кое е далеку повисоко во богатите Западни земји отколку во остатокот од светот, е причина поради која ќе бидат потребни 7 години, со сегашното темпо, за да се вакцинира 75% од...

Спopeд Блумберг: Co oвa тeмпo нa вakциниpaњe, живoтoт ќe ce вpaти вo нopмaлa дypи зa 7 гoдини??

Според сметачот на Блумберг на земјите ќе им требаат 7 години за да вакцинираат 75% од својата популација. Според Блумберг досега се дистрибуирани повеќе од 119 милиони дози вакцини против коронавирус во 67 земји во светот. Агенцијата процени дека најголемата...

Според Блумберг: Путин еден од највлијателните луѓе во светот

Агенцијата Блумберг состави список на 50 највлијателни лица во 2020 година, во кој го вклучи и рускиот претседател Владимир Путин. „Блумберг“ објави список од 50 лица кои според агенцијата ја дефинирале, 2020 година, година каква што светот досега не видел. Списокот...

Анализа на „Блумберг“: Европа се соочува со koлапс на банкарскиот систем

Растот на долговите на претпријатијата ризикува да ја вовлече Европа во „годините на пандемична болка“, пишува „Блумберг“. Бизнисот мораше да зема заеми и да издава хартии од вредност што станаа достапни благодарение на државните гаранции и стимулациите на централната банка. Кога таа поддршка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img