February 26, 2024, 6:23 pm

Божиќно послание

Божиќно пocлaниe нa Владиката Повардарски Агатангел

Владиката Повардарски Агатангел од седиштето на Епархијата Повардарска во Велес наспроти големиот христијански празник Божик упати Божикно послание до свештенството и православните верници. –Почитувани отци и верни чеда на Македонската православна црква, односно Повардарската епархија, ситуацијата во која се наоѓаме...

(Видео) Митрополитот Јосиф со Божиќно послание до верниците

Митрополитот г. Јосиф, Божиќното послание го испрати преку видео порака во која на верниците во Тетовско-Гостиварската епархија им порача: вниманието да се отргне од застрашувачкото и несигурно утре и да се насочи кон незалезната светлина на Рождеството Христово. Владиката...

Божиќно пocлaниe нa г.г. Стефан: Гoдинaвa дa бидe вpeмe нa пoбeдa нaд злoтo, нeпpиjaтeлcтвaтa и пoдмoлнaтa 6oлecт

И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја видовме Неговата слава, слава како на Единороден од Отецот. Возљубени чеда во Господа, Денес, на овој спасоносен ден, ликуваат ангелите и светиите на небесата,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img