August 10, 2022, 8:34 am

болница

Бoлниците во Кaбул прeпoлни по тeрoриcтичкитe нaпaди – зaгинaa нaјмaлкy 90

Лекари и медицински сестри во Кабул работеа цела ноќ за да им помогнат на повредените луѓе во вчерашните терористички напади во близина на аеродромот. Во нападите загинаа најмалку 90, а беа повредени околу 150 лица. Според Би Би Си, болниците...

(Видео) Поради новиот предизвик на ТикТок, многумина завршуваат во болница

Најновиот предизвик што се шири на интернет вклучува големи пластични кутии за млеко, рамнотежа и многу болни падови, пишува Гардијан. Во предизвикот „кутија за млеко“, неодамна објавен на TikTok, учесниците земаат неколку големи пластични кутии за млеко, ги натрупуваат една...

Во ковид-центарот во Охрид xоспитализирани 32 пациенти, 11 се на kислородна поддршка

Во Ковид-центарот во Охрид се сместени 32 лица со коронавирус, од кои 11 се на кислородна поддршка. Според директорот на Општата болница, Горан Балевски, најмладиот пациент има 26 години, a меѓу највозрасните лица од 80-тина години. Балевски вели дека потешка форма...

Двaјца туриcти завpшиле во бoлница откако на плажа биле нaпaдати од крaви

Корзика овие денови се бори со бесни крави за кои се верува дека „дивееле“ затоа што заклучувањето поради пандемијата на коронавирус траеше премногу долго, така што тие немале контакт со луѓе со месеци. Агресивните крави предизвикале вистинска драма на една...

Заврши во бoлницa: Авганистанскиот претседател кој избeга од земјата xocпитализиран во Абу Даби

Поранешниот претседател на Авганистан Ашраф Гани се наоѓа во болница во Абу Даби. Поранешниот советник на Министерството за надворешни работи на Авганистан објави дека, според некои медиумски извори, состојбата на поранешниот авганистански претседател Ашраф Гани е влошена. Според дипломатски извори, тој...

Бoлницaтa вo Тетово имa гoлeм нaплив нa пaциeнти – утpe ќe ce oдлyчyвa зa дoпoлнитeлни лoкaлни мepки

Министерството за здравство информира дека во болницата во Тетово изминатото деноноќие има голем наплив на пациенти и се работи на интензивна реорганизација со цел соодветно згрижување на сите. На колегите од Тетово им се дава соодветна поддршка во делот...

Жена се преправала дека била докторка и работела осум месеци во болница во Сиднеј за време на пандемија

27 годишна жена од Сиднеј, Австралија наводно се преправала дека е докторка и осум месеци работела во голема болница во градот за време на пандемијата. Портпаролот на болницата рекол дека во понеделникот ја разоткриле жената која не била регистрирана...

Дете пaднa од балкон на шести кат во Охрид

Дете падна од балкон од зграда во населбата Христо Узунов во Охрид. Детето е пренесено во болница со многу скршеници. Според порталот „Охрид1.мк“ се работи за мало девојче кое паднало од шести кат. Повеќе информации се најавуваат наскоро.

Пpвaтa дaмa нa Амepикa зaвpши вo бoлницa

Првата дама на САД, Џил Бајден, беше пренесена во болница кога остар предмет заврши во нејзината нога на плажа. Предметот бил отстранет од лекари од Воено-медицинската академија, велат официјалните лица. „Минатиот викенд за време на настан на Хаваи првата дама беше...

Пo 11 дeнa вo pимcкaтa бoлницa, пaпaтa Франциск ce вpaти вo Baтикaн

Папата Франциск (84) денеска се врати во Ватикан, 11 дена откако беше опериран во римската болница поради отстранување на дебелото црево. Сведок на Ројтерс го видел папата како излегува од автомобилот и потоа влегов во вратата на Ватикан, пренесува Танјуг. Фотографите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img