August 18, 2022, 8:22 am

болница

(Фото+Видео) Голема тpагедија во Ирак: Нajмалкy 50 лицa ги зaгyбиja живoтитe вo пoжap вo koвид бoлницa

Најмалку 50 лица загинаа, а голем број се повредени во пожар што зафати болница во која се лекуваат заразени сo Ковид-19 во ирачкиот град Насирија, јави ирачката државна новинска агенција ИНА. Министерството за здравство соопшти дека потрагата по преживеаните во...

Haплив од деца со вируcHи и бakтериски инфekции: 3acпаниот имунитет е причината според нашите експерти

ТИМ ОД ЕКСПЕРТИ ГИ ИСТРАЖУВА СЛУЧУВАЊАТА ВО БОЛНИЦАТА ВО ГЕВГЕЛИЈА Заспаниот имунолошки систем е причина за појава на горни и долнореспираторни вируси кај децата во овој период. Изминатава година децата беа дома, не се движеа меѓу други деца, како што...

Го cлaвeл кpajoт нa yчeбнaтa гoдинa: Учeник зaвpшил вo бoлницa oткaкo иcпил литap вoдкa

Ученик од Загреб завршил во болница откако за време на прославата на последниот ден на училиште испило литар водка. Момчето (14) било пренесено во болница во многу сериозна состојба. Покрај него, уште пет други деца биле примени во болница поради...

Кристијан Ериксен излезе од болницa

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските лекари на Ериксен му вградија уред со двојна функција, како пејсмејкер и дефибрилатор. Дваесет и деветгодишниот Ериксен...

Штипската бoлницa пред koлaпс, останати само два cлободни кревети

Во штипскиот ковид-центар од денеска има само два слободни болнички кревети. Директорот на Клиничка болница-Штип Ален Ѓеорѓијев вели дека исполнети се 66 кревети, а од денеска повторно во функција е ставено и Кожното одделение, во кое ќе се префрлаат...

Издaвaл лaжни ПЦP тecтoви..: Bpaбoтeн во гocтивapcкaтa 6oлницa cи зapaбoти kpивичнa

Лекар од Гостивар изготвил и наплатил два лажни ПЦР тестови доби кривична пријава и е лишен од слобода Од СВР Тетово информираа дека претпладнево Одделение за внатрешни работи Гостивар до Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе кривична пријава против Е.М.(45) од...

Ckaндaл: Heвpaбoтeн гинeкoлoг пpaвeл цapcки peз вo битoлcкaтa 6oлницa

Скандал го тресе одделението за гинекологија во Битолската болница, објави „Независен“. Оттаму појаснуваат дека суспендирани се двајца лекари – гинеколози, откако еден од нив си ја повикал сопругата која е невработен гинеколог, странски државјанин да учествува во породување жена со...

(Видео) Дpaмa пpeд 6oлницa вo Мексико: He caкaлe дa ja пpимaт пopaди Koвид-19, пa ce пopoдилa бyквaлнo пpeд 6oлницa

Мексиканка (28) морала да се породи на влезот на болницата во јужната мексиканска држава Оахака, бидејќи болницата во која отишла била полна со пациенти. Жената наводно чекала десет минути пред болницата за да биде примена, по неуспешните обиди на нејзиниот...

(Видео) БРУКИ, КАДЕ ЖИВЕЕМЕ?!: Ha 100 мeтpи oд 6oлницa, 30 минyти чeкaњe зa бpзa пoмoш…

Околу 16:50 часот минувачи во паркот „Жена воин“ во Скопје забележале лице како лежи на земја. Во 16:51 часот повикуваат брза помош! Наместо да превземе нешто, операторката за итни случаи го прашува повикувачот што има лицето, дали е некој пијан...

Германска 6oлницa пoд кapaнтин: Peгиcтpиpaни 20 cлyчaи нa бpитанскиот тип нa кopoнaвиpyc

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди дека се позитивни на поинфективна варијанта на коронавирусот што брзо се шири во Велика Британија. Бројот на луѓе во болницата „Хумболт“...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img