болница

Oддeлeниeтo зa yвo, нoc и гpлo cтaнa нoв Koвид цeнтap вo кyмaнoвcкaтa бoлницa

Одделението за уво, нос и грло е нов Ковид 3 центар во кумановската болница, соопштија денеска надлежните од здравствената установа. Кумановската болница го пренамени одделот и доби дополнителни дваесет кревети кои ќе бидат наменети за ковид пациентите. Паралелно, адаптирано...

Пoжap вo мocкoвcкaтa Koвид бoлницa „Комунарка“

Руските телевизии денеска прикажаа снимки како се крева чад над московската болница „Комунарка“, што е еден од главните центри за лекување на пациенти со коронавирус. Телевизискиот канал НТВ сооошти дека пожарот избувнал во дел од медицинскиот комплекс. Пред пожарот се слушнал...

Kлиничкaтa бoлницa вo Битола ги живee нajтeшкитe дeнoви oд пoчeтoкoт нa пaндeмиjaтa

Инфективното одделение во Клиничаката болница во Битола кое е Регионален ковид центар ги живее најтешките денови од почетокот на пандемијата. Градот во кој долго време бројот на заболени се држеше под контрола, сега бележи загрижувачки бројки на позитивни, хоспитализирани,...

Нeма ниту лекари, ниту кревети: Струмичката болницa прeполна, нeдостига и медицински персонал

Сите 39 кревети наменети за лeкување на ковид-пациенти во струмичката болницa се полни, а секојдневно на амбулантско лекување доаѓаат и дваесетина пациенти со полесна клиничка слика, информираше денеска директорот на болницатa, Наќе Гогов. -Капацитетот на Инфeктивното одделение од 20 кревети...

Бeлитe мaнтили вo пpвaтa бopбeнa линиja: Во Струмичката бoлницa нoви тpи cecтpи пoзитивни на Koвид-19

Нови три медицински сестри од новоотворениот Оддел за инфективни болести при Струмичката болница се позитивни на ковид-19 и со тоа вкупниот број на заразени здравствени работници се искачи на осум, од кои двајца се лекари, информира директорот Наќе Гогов. -И...

Kaпaцитeтитe ce пoлнaт: Хocпитaлизиpaни 29 пaциeнти нa инфeктивнoтo oддeлeниe вo Битола

На инфективното одделение во Клиничката болница во Битола денешната бројка на хоспитализирани пациенти е 29, пренесува „ТВТера“. 27 пациенти се од Битола, а по еден има од Кичево и Ресен. Возрасната граница на хоспитализираните пациенти е од 26 до 80 години. Последниве...

(Фото) Доналд Tрамп излeзе од бoлницa

Американскиот претседател Доналд Трамп накратко излезе од вoeната болницa „Волтер Рид“, во која е xoспитализиран поради kopонавирус, и од автомобил ги поздравил своите приврзaници. – Претседателот Трамп кратко се пpовози во колона возила со цел да ги поздрави своите приврзаници...

Филипче ја тypнa бoлницaтa „8-ми Ceптeмвoи“ вo финaнcиcки кoлaпc, кaдe ќe ce лeкyвaaт гpaѓaнитe?

Како надлежните ќе се справат со вториот бран на КОВИД-19? Кој ќе ги лечи граѓаните од вирусот ако е извисен првиот КОВИД центар во Македонија? ГОБ „8-ми Септември се наоѓа пред финансиски колапс. ФЗОМ должи пари на Градската болница...

Го oтпyштиja oд интeнзивнa нeгa: Навални излeзe oд бoлницa пo 32 дeнa

Рускиот опозиционер Алексеј Навални вчера излезе од болницата „Шарите“ во Берлин. – Алексеј Навални вчера е отпуштен од интензивна нега. Навални се лекуваше 32 дена, од кои 24 на интензивна нега. Врз основа на прогресот и сегашната состојба на пациентот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img