борба

Бајден: Aвгaниcтaнцитe ceгa мopa дa ce бopaт зa ceбe

Претседателот на САД, Џо Бајден по повлекувањето на американските војници од Авганистан истакна дека Авганистанците сега мора сами да се борат со талибанците. – Но, тие мора да сакаат да се борат, посочи Баједн Неговата изјава уследи откако талибанците вчера освоија...

Бајден: Бopбaтa пpoтив тpгyвaњeтo co нapкoтици ќe пpoдoлжи

Здравствената криза во Америка е поттикната од синтетичките лекарства против болка наречени и опиоди, една од најсилните форми на вакви лекарства е фентанилот, кој се смета дека е 50 до 100 пати посилен од хероинот. Фентанилот во САД легални и...

ДЕА: Ja пoддpжyвaмe бopбaтa пpoтив нapкo тpгoвиjaтa вo Mакедонија

Продолжуваме со поддршката за Македонија во детектирање, спречување и ликвидација на организациите кои се занимаваат со тргување со дрога, изјавија синоќа за МИА од Американската служба за борба против дрога (ДЕА). ДЕА потврди дека службеници на агенцијата се вклучени во истрагата на МВР и...

(Видео) Heмa игpaњe co “Majкa Пpиpoдa”: Cлeтyвaњeтo ce пpeтвopи вo бopбa нa пилoтите со нeвpeмeтo на руски аеродром

Магаданска област е федерална област во Русија. Административен центар е градот Магадан. Временските услови во Магадан деновиве се многу лоши и тешки. Во најтоплиот дел од годината, максималната дневна температура ретко го надминува 16-тиот степен на Целзиусовата скала. Зимите се долги, студени, снежни...

(Видео) Peaкциja oд ЗНМ: Нecвojcтвeнo e СДСМ дa ce зaнимaвa co бopбa пpoтив лaжни вecти

Не својствено за една политичка партија да се занимава со прашања како лажни вести и борбата со нив, ова е ставот на ЗНМ на прашање на Алфа, откако на партиска прес конференција, владејачката СДСМ, зборуваше за план за справување...

Oдбeлeжaн Европскиот дeн зa бopбa пpoтив тpгoвиjaтa co лyѓe

Државната секретарка и Национална координаторка за борба против трговија со луѓе, Магдалена Несторовска се обрати по повод одбележувањето на 18 октомври – Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе, на онлајн настан со новинари, претставници на медиумите и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img