August 16, 2022, 8:32 am

бојкот

Кина: Државите „ќе платат цена“ за бојкотот на зимската олимпијада во Пекинг

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако не би биле поканети, пренесува ДПА. САД во понеделникот објавија дека ниту еден функционер нема...

Железничкиот сообраќај и понатаму во прекин…

Синдикатите во Железници на РМ Транспорт, кои се уште протестираат барајќи исплата на вториот дел од октомвриската плата, велат дека се врши притисок врз дел од вработените и има обиди да се пуштат локомотивите во сообраќај без притоа да...

Втор ден прекин на железничкиот сообраќај

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државава втор ден е во целосен прекин, откако машинскиот и извршниот персонал од вчера во 7 часот ја бојкотираат работата, барајќи исплата на вториот дел од платата за октомври. Душко Чакаровски, претседател на синдикатот...

Maшинcкиoт пepcoнaл вo бojкoт, жeлeзничкиoт cooбpaќaj вo пpeкин

Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички сообраќај, изјави денеска за МИА Душко Чакаровски, претставник на машинскиот персонал. Чакаровски информираше дека...

Емин Хусрев: Акo бpojoт нa Тypцитe e пoд 7% ќe гo бojкoтиpaмe пoпиcoт

Турската заедница нема да го признае пописот ако бројот на Турци изнесува помалку од 7% по завршуваше на пописот и објавувањето на резултатите, кажа во денешното издание на емисијата Стадион Емин Хусрев од координативното тело за попис на Турците. Според...

(Видео) Пpeдyпpeдyвaчки бojкoт нa нacтaвaта: Poдитeлитe нeмa дa ги пyштaaт yчeницитe вo шкoлo пopaди вoвeдyвaњeто нa нoвaтa кoнцeпциja

Бојкот на наставата од утре во сите основни училишта во Македонија најавија родителите преку граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“. Незадоволни од образовните реформи кои министерството ги спроведува и од игнорантскиот однос на властите, на Денот на...

Актepитe oд тeaтapoт вo Струмица нajaвyвaaт бojкoт

Струмичките актери ќе ја бојкотираат работата на театарот се додека не им се исполнат поставените услови. Ансамблот на Антон Панов не отстапува од барањето да се промени директорот на центарот за култура во чиј состав функционира и театарот. Актерите упатуваат...

(Фото) Средношколците пpoтив Царовска: Дигиталните учебници пpeдизвикaa бojкoт нa нacтaвaтa

Во текот на ноќта средношколци од повеќе гимназии се организираат за бојкот на наставата. Повикот за бојкот e поради вчерашната вест дека е испратен во парламентот законот усвоен на Влада со кој постепено ќе се воведат дигитални учебници. Пораките се...

САД paзмиcлyвaaт зa бojкoт нa Олимписките игpи вo Пeкинг

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека државата со сојузници и партнери разговара за можноста за бојкот на Олимписките игри во Пекинг, Кина. – Дел од нашиот пристап кон оваа Олимпијада ќе вклучува тесна консултација со нашите партнери...

Мaтypaнтитe гo пpeкинyвaaт бojкoтoт: Aкo нe им ce пpифaтaт бapaњaтa ќe кaмпyвaaт пpeд Министepтcвoтo

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img