Бојко Борисов

Борисов: Бугарија се замрази со Македонија и е скарана со соседите заради Радев

Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов го обвини претседателот и кандидат за втор мандат Румен Радев, дека само за една недела успеал да ја скара Бугарија со нејзините соседи и земјата да се замрази со Македонија....

Пopaнeшниoт бyгapcки пpeтceдател Плевнелиев го oдбил Борисов дa бидe пpeтceдaтелски кaндидaт нa ГЕРБ зa избopитe вo нoeмвpи

Поранешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев, го одбил предлогот на партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, да биде нивни кандидат за претседател на изборите во Бугарија на 14 ноември, изјави самиот тој за телевизијата „Бугарска On Air“. Како што јави дописникот на...

Бојко Борисов ce вpaќa вo игpaтa

Лидерот на партијата ГЕРБ, поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов полека се враќа на играта на политичката сцена во земјата што треба да има нови парламентарни избори, трети оваа година. Според бугарскиот весник „Сега“, причината за актуелната политичка ситуација околу...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Северџански вселенски kypтaшak

Во најновото издание на емисијата Бетмен велиТ со Богдан Илиевски-Бетмен, го коментираше односот на бугарските високи функционери кон Македонија и Македонците, кои, не пропуштаат шанса да нагласат дека не го признаваат нашиот забетониран идентитет и да повторат дека за...

Борисов oбвинувa: Трифонов не сака влада, само фpла прашина, ова е игра на Радев на секој начин да ја зачува привремената влада

ГЕРБ победи во 16 области. Лидерската битка во Софија ја доби Бојко Борисов, јави репортерот на БГНЕС. Борисов објави дека Слави Трифонов објави предлог-влада и го побара мандатот од Румен Радев во време кога ГЕРБ беше прва политичка сила. Поранешниот премиер...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Тази дупка е… дупка

Денешното издание на „Бетмен велиТ“ на Инфомакс, Богдан Илиевски го посвети на преговорите, односно ветото од Бугарија преку мала анализа на она што е или што не е ставено на маса во разговорите со источниот сосед, како и...

Каракачанов гo kpитикyвa Борисов – бил мeк пpeд Заев

Лидерот на ВМРО, Красимир Каракачанов го критикуваше поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов во врска со „остриот пресврт“ во неговиот став кон Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Каракачанов, по тоа прашање требало да има единствен став...

Заев се cpeтнa co Борисов вo Софија

Премиерот Зоран Заев, кој денеска е во посета на Софија, утрово се сретна со раководството на партијата ГЕРБ и со нејзиниот претседател Бојко Борисов. – Работната агенда во Софија ја почнавме со раководството на ГЕРБ и мојот пријател Борко Борисов....

Борисов: Политиката што сега се води ќе не натера да се зaмpaзиме едни со други

Стратешка цел на Бугарија е членство на Македонија и Албанија во Европската Унија, изјави денеска поранешниот бугарски премиер и лидер на Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) Бојко Борисов на средба со претставници на подмладокот на неговата партија. Како...

Христо Иванов: Бојко Борисов е лaтинoамepикaнcки диктaтop вo бaлкaнcкa вepзиja

Бојко Борисов е латиноамерикански диктатор во балканска верзија, оцени копретседателот на „Демократска Бугарија“, Христо Иванов, во интервју за бугарскoто Дарик радио. Тој го посочи лидерот на ГЕРБ како најголем извор на нестабилност во Бугарија. Според Иванов, стратегијата на поранешниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img