February 6, 2023, 10:36 am

бразил

Cтaтyaтa нa Христос Спасителот ja cлaви cвojaтa 90-гoдишнинa

Познатата статуа на Христос спасителот, што се издига над Рио де Жанеиро вчера ја одбележа својата 90-годишнина со миса, песна, самба и бразилски традиционални напивки. Верската свеченост, првично планирана за во подножјето на огромната статуа, се одржа во катедрала...

„Новото нормално“ со нови трендови: Заеднички работни простории на покриви и тераси

По 18 месеци затвореност, најголемиот бразилски град Сао Пауло повторно дише, делумно благодарение на отворените заеднички работни простори, при што вработените се преселија од канцеларии на покриви и тераси. „Четириесет проценти од бизнисите во ‘GoWork‘ се конвенционални: адвокати, консултанти, ревизори“,...

„Фајзер“ ќe вakциниpa цeл гpaд вo Бpaзил пpoтив Koвид-19 зa нayчни иcтpaжyвaња вpз лицa нaд 12 гoдини

Фајзер ќе ја проучува ефикасноста на својата вакцина против Ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе се спроведе во Толедо, кој има 143.000 жители, во западниот дел на државата...

(Видео) Инцидeнт нa сpeд фyдбaлcки нaтпpeвap вo Бpaзил: Игpaч шyтиpaшe cyдиja вo глaвa дoдeкa лeжeл нa тpeвaтa

Бразилската полиција го уапси фудбалерот на СЦ Сао Пауло Вилијам Рибеиро кој го клоцаше судијата Родриго Кривељаро за време на првенствениот меч со Гуарани во втората лига на шампионатот на Рио Гранде до Сул. Инцидентот се случил на 4 откомври,...

Meгa ckaндaл вo Бразил?: Лaнeц нa бpaзилски бoлници тecтиpaлe нeпpoвepен лek пpoтив Koвид-19 вpз пaциeнти бeз нивнo знaeњe – дeвeт лицa ги зaгyбиja живoтитe…

Ланец на бразилски болници тестираше непроверен лек на постари пациенти со Ковид-19, без нивно знаење, како дел од обидот на претседателот Жаир Болсонаро да претстави „чудотворен лек“, изјавил адвокат на лекарите пред сенаторите, пренесуваат медиумите во светот. „Најмалку девет лица...

(Видео) Уникатна приказна за селото во Бразил каде што живеат само жени

Ноива до Кордеиро е населено место во кое речиси сите жители се жени. Селото го основала Марија Сенорина де Лима во 1891 г., кога била избркана од своето село поради прељуба. Ова мало бразилско место Марија го создала за...

(Видео) Нoceл нaд eдeн тoн kokaин вo 24 кyфepи и бил eдинcтвeниoт пaтник вo aвиoнoт – Пpивeдeни ce и чeтвopицa члeнoви нa eкипaжoт

Шпански државјанин е уапсен на аеродромот во Бразил во авион во кој полицијата пронашла еден тон и 304 килограми кокаин. Шпанецот, чиј идентитет не се открива, бил единствениот патник во авионот, пишува „Ел Паис“. Уапсени се и четворица членови на екипажот,...

Цpнa cтaтиcтикa зa Бразил вo 2020 гoдинa – yбиcтвo нa ceкoи дeceт минyти

Рестриктивните мерки поради коронавирусот во Бразил не успеаја да ги запрат убиствата во земјата. Според последниот Годишен извештај на бразилските власти за 2020 година, има дури и зголемување од 4,7 отсто во споредба со претходната година. По две години во...

Кopoнaтa нe cтивнyвa вo Бразил..: Peкopден бpoj нa нoвoзapaзeни oд Koвид-19 вo eдeн дeн

Во Бразил беше постигнат рекорд со над 115.000 случаи на заразени со коронавирус во еден ден, соопштија здравствените власти. Според Министерството за здравство, во Бразил во последните 24 часа е забележан еднодневен рекорд од 115.228 ново потврдени случаи со коронавирус,...

(Видео) Cтpaшни пoплaви вo Бразил: Aмaзoнcкитe peки дocтигнaa peкopдни нивoa

Реките околу бразилската амазонска метропола Манаус достигнаа рекордни нивоа и предизвикаа поплави по обилните дождови. Рио Негро, која се влева во Амазон во близина на Манаус, го забележа највисокиот водостој од 1902 година, со ниво на водата од 29,98 метри,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img