брегзит

Британскиот министер за Брегзит Дејвид Фрост, поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Фрост синоќа објави дека поднесува неотповиклива оставка, наведувајќи ја како причина „загриженоста за насоката во која се движи Владата на премиерот Борис Џонсон“. „Разочарувачки е што овој план стана јавен вечерва, и во дадените околности,...

Европскиот проект е во опасност – Претседателот на судот на ЕУ предупредува

Претседателот на Европскиот суд на правдата, Коен Ленаертс, не се сомнева дека предизвиците поради владеењето на правото може да го потопи проектот за обединета Европа. Брегзит, изненадувачките одлуки на германскиот суд и демократското назадување во Полска и Унгарија го ставија...

Британските пратеници од Долниот дом го одобрија трговскиот договор со ЕУ по Брегзит

Британските пратеници во Парламентот на Долниот дом го одобрија денеска трговскиот договор со ЕУ по Брегзит. Предлог-законот, чиј дел е трговскиот договор, беше усвоен на второ читање со поддршка од 521 пратеник, а против се изјаснија 73 пратеници. Предлог-законот сега...

ЕУ и Британија си ги средија односите за во иднина

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во име на ЕУ го потпишаа Договорот за трговија и соработка со Велика Британија (Велика Британија и Северна Ирска), кој ќе стапи во сила на 1 јануари 2021 година. – Тоа е фер и избалансиран договор кој целосно ги штити...

Конечно: Британија и Европската Унија се договорија

Велика Британија и Европската унија конечно постигнаа трговски договор само една недела пред крајот на преодниот рок за Брегзит и повеќе од четири години откако Британците гласаа за напуштање на блокот. Преговарачите од Велика Британија и ЕУ работеа доцна во...

Дали конечно е постигнат договот за Брегзит?

Прес-конференција за постигнат трговски договор на Велика Британија и Европската унија по брегзит најверојатно ќе се одржи денеска претпладне, јави Би-би-си. Медиумот се повикува на извори во Лондон и од Брисел. Информацијата е откако беше објавено дека Велика Британија и ЕУ...

Мајкл Гоув: Можен е Брегзит без договор

Одговорниот за брегзит на британскиот премиер Борис Џонсон, Мајкл Гоув, изјави дека постои можност трговските разговори за Брегзит да завршат без договор, финалето на кошмарот за петгодишната криза на Брегзит. На прашањето дали Брегзит без договор е поблиску отколку...

Преговорите не водат никаде, Брегзит повторно во ќорсокак

По дводневниот состанок на европските лидери, нема напредок во преговорите за односите меѓу Унијата и Велика Британија. Урсула фон дер Лајен и Борис Џонсон ќе разговараат денеска во обид да ги спaсат односите. Последната рунда разговори заврши во петокот без...

ЕУ планира да ја подели Велика Британија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ја oбвини Европската унија дека му се зakанува на територијалниот интeгритет на Велика Британија, повикувајќи ги пратениците да го поддржат новиот предлог-закон, за кој ЕУ смета дека го kpши меѓународното право. Владата на Џонсон...

ТЕРЕЗА МЕЈ: Неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати и изгласа постигнатиот договор за Брегзит со ЕУ

Никој не знае што ќе се случи доколку Парламентот во Лондон го отфрли постигнатиот договор за Брегзит меѓу Велика Британија и ЕУ, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Долниот дом (на Парламнетот) треба да направи избор – може да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img