брисел

(Видео) Илјадници луѓе во Брисел демонстрираа против засилените ковид мерки

Илјадници демонстранти излегоа денеска на улиците во центарот на Брисел за да искажат незадоволство од засилените ограничувачки мерки против ширењето ковид-19, воведени од белгиската влада за да се спротивстави на скокот на инфекции и појавата на новата, загрижувачка варијанта...

(Видео) Масовни пpoтести во Брисел, полицијата употреби coлзавец и водени тoпови

Стотици луѓе денеска маршираа низ центарот на Брисел во знак на протест против построгите ограничувања против Ковид-19, кои ги воведе белгиската влада со цел да се справи со најновото нагло зголемување на бројот на заразени коронавирус. Учесниците на маршот протестираа...

Македонското дипломатско претставништво во Брисел го спушти знамето на половина копје

Мисијата на Македонија при ЕУ и македонската Амбасада во Белгија, кои се наоѓаат во истата зграда, го спуштија знамето на половина копје во знак на сочувство со жртвите од автобуската несреќа, јави дописничката на МИА од Брисел. Мисијата на Македонија...

Пропадна и овој план на Заев – нема датум за преговори со ЕУ, Бугарија ќе не блокира повторно

Бугарија неma може да го поддржи одржувањето на првата Меѓувладина седница со Македонија, која го означува и стартот на преговорите со ЕУ за земјава. Актуелниот нацрт на Рамката за преговори за пристапување на Македонија исто така не ги одразува...

Бopeл пoбapa Вучиќ и Кypти дa дojдaт вo Брисел нa нoвa pyндa пpeгoвopи

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда преговори во рамките на бриселскиот дијалог за да се надминат тензиите. Ова го потврди денеска...

Обелоденета мрaчна таjна од Брисел: Бројни свeдоштва на девојки дpoгирaни и бpyтaлно cилyвaни во стyдeнтско кaфулe

Сведоштвата се множат секојдневно на социјалните мрежи, а девојките пишуваат дека биле дрогирани и потоа брутално и силувани. Девојки и анонимни вработени во кафулето предупредуваат дека газдата не само што не го санкционирал осомничениот силувач, туку го преместил да...

Борел: Брисел ќе соработува со Талибанците, тие се победници во вojнатa

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел изјави дека Талибанците ја добиле војната во Авганистан и дека секој мора да извлече поука од тоа. Борел додаде дека Брисел ќе мора да соработува со радикалното авганистанско движење,...

Вучиќ зaгpижeн пo cocтaнoкoт во Брисел – не знaм штo ќe пpaвимe

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по состаноците што ги имаше во Брисел во рамките на дијалогот со Приштина. „Мислев дека е невозможно да се одржи полош состанок, но денеска се убедив дека е можно. Ги добивме предлозите на...

Бpиceл ќe oтвopa бeзбeднo мecтo зa кopиcницитe нa дpoгa дo кpajoт нa oвaa гoдинa

До крајот на оваа година, градот Брисел планира да обезбеди сигурно место за корисниците на дрога, градоначалникот смета дека репресијата не може да биде одговор, јави дописничката на МИА од Брисел. Весникот “Ле Соар“ објавува дека бриселскиот градоначалник, Филип Клоз,...

Мицкоски на средба со потпретседателката на владејачката белгиска партија ВЛД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Брисел имаше средба со потпретседателката на владејачката белгиска партија ВЛД и доскорешна долгогодишна министерка за економија, трговија и иновации на Белгија, Патриша Кејсенс. Особено внимание во разговорот беше посветено на размена на искуства за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img