британија

Видео: Британскиот министер за здравство позитивен на KOBид-19 со поблаги симптоми поради примени Bakцини

Новиот британски министер за здравство, Саџид Џавид, денеска соопшти дека е позитивен на Ковид-19, но има благи симптоми бидејќи примил две дози на вакцина против вирусот. „Утрово бев позитивен на ковид“, напиша тој на „Твитер“, додавајќи дека направил брз тест...

Среќник доби на 130 милиони еBpa на британската лотарија

Сè уште нема детали каде новиот милионер го купил добитниот билет, или каде живее, објави денеска весникот „Сан“. Среќниот добитник на британската лотарија „Јуромилиони“ освои 111.540.000 фунти (130 милиони евра). Сè уште нема детали каде новиот милионер го купил добитниот билет,...

Британците со мacoвна забава го прославија излегувањето од „лokдаунот“ (ВИДЕО)

Конечно во Велика Британија последните денови почна да се шири оптимизам.Британските медиуми јавуваат дека во Сохо, Лондон, преовладувало вистинско славеничко расположение, кога на почетокот на неделата стапи на сила втората фаза на олеснување на епидемиолошките мерки. Масите биле преполни со...

Во Британија од утре домашни тестови за Ковид-19 за побрзо враќање во нормала

Британското Министерство за здравство денес објави дека сите домаќинства во Англија со деца кои посетуваат основно или средно училиште ќе имаат можност да добиваат два брзи теста за ковид-19 еднаш неделно, со цел да ги поддржат владините напори за...

Џонсон: До јули сите Британци да бидат вакцинирани

До крајот на јули, на сите постари луѓе во Велика Британија ќе им биде понудена вакцина за коронавирусот. Тоа го вели британскиот премиер Борис Џонсон. Тој посочи дека целта е да се заштити најранливиот дел од населението и да се...

Хенкок: До крајот на годината Ковид-19 ќе биде сведен на ниво на грип во Британија

Мет Хенкок, британскиот министер за здравство, верува дека до крајот на годината, ќе биде „само уште една болест со која ќе мора да живееме“. Според него, ова ќе се случи со помош на вакцинација и нови начини на лекување....

Шокантно: Презентиран извештајот на САГЕ во Британија – можеле да се спасат околу една третина од починатите од Ковид-19

Извештајот на САГЕ (Scientific Advisory Group for Emergencies - Научна советодавна група за вонредни состојби) тврди дека запирање на ширењето можело да се спречи од НХС (Националниот болнички здравствен систем во Британија) и можел да направи „значително“ намалување на...

Жариштата на новиот сој во Британија под масовно тестирање

Велика Британија започнува масовно тестирање на 80.000 граѓани од врата до врата во области каде е откриен новиот вид коронавирус од Јужна Африка, пренесува „Гардијан”. Во осум области каде што е откриен новиот вид вирус од Јужна Африка, граѓаните ќе...

Британија во битка со ковид-19 – како да и се случил втор Денкерк

Велика Британија забележа најголем пораст на прекумерни смртни случаи во земјата од 1940 година за време на Втората светска војна. Минатата година во Велика Британија имало околу 697.000 смртни случаи, речиси 91.000 повеќе од предвиденото врз основа на просекот во...

Влез во Велика Британија само со негативен тест

Британската влада ќе побара од луѓето што влегуваат во Англија да покажат негативен тест на коронавирус од следната недела, по пристигнувањето, со цел да се заштитат од нови видови коронавирус од други земји, соопшти владата во Лондон. Патниците кои пристигнуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img