August 10, 2022, 8:51 am

британија

Турција зaбpaнyвa влeз нa пaтници oд Британија пopaди нoвиoт вид нa кopoнaвиpyc

Откако беше потврдена инфекција со нов вид на коронавирус кај 15 лица, Турција забрани патници од Велика Британија да влегуваат во таа земја. Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа потврди дека 15 заразени лица се во изолација, како и...

Британската влада – Независноста и суверенитетот се вратени!

Британската влада денес објави дека со постигнатиот трговски договор со ЕУ, Велика Британија презеде контрола над своите пари, граници, закони, трговија и риболов. Од Даунинг стрит им беше кажано на граѓаните дека имаат договор. "Договорот е фантастична вест за семејствата и...

Конечно: Британија и Европската Унија се договорија

Велика Британија и Европската унија конечно постигнаа трговски договор само една недела пред крајот на преодниот рок за Брегзит и повеќе од четири години откако Британците гласаа за напуштање на блокот. Преговарачите од Велика Британија и ЕУ работеа доцна во...

ЗАРАДИ БРЕГЗИТ СЕ РАСПАЃА ВЛАДАТА НА ТЕРЕЗА МЕЈ: Четворица клучни министри си поднесоа оставки

Четворица клучни министри поднесоа оставка во владата на премиерката Тереза Меј по објавата дека нејзиниот кабинет се согласил на договор за брегзит, со ризик за целосно распаѓање на конзервативната влада, пренесуваат британските медиуми. Шајлеш Вара, државниот министер во канцеларијата за...

Трамп ја охрабри Меј да не попушта во преговорите со ЕУ

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да внимава при постигнувањето на договорот за Брегзит и да гарантира дека САД и Велика Британија ќе можат слободно да тргуваат во иднина. Трамп, кој е во посета на...

БРИТАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО РУСКИ АВИОН ВО ЛОНДОН

Британската полиција без објаснување почна претрес на рускиот авион  А-321 на компанијата „Аерофлот“, кој долета од Москва во Лондон, јавуваат медиумите. „Откако патниците го напуштија авионот, изненадно во него влегла полиција и инсистирала посадата да го напушти авионот, за да...

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: Истрагата за отруениот Скрипаљ води до Хилари Клинтон, а не до Кремељ!

Британскиот телеграф открива дека Сергеј Скрипаљ бил поврзан со Кристофер Стил, авторот на досието против Трамп и бртинскиот шпиун поврзан со групата Фјужн ЏПС, што значи директо поврзан со Демократскиот национален конгрес и Хилари Клинтон во САД. Поврзаноста со Кристофер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img