October 3, 2023, 5:54 pm

бугарија

Бугарија екстрадира Македонец

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена од Обвинителството во Виена, соопшти градскиот суд. Како што јави дописникот на МИА од Софија, барањето...

Бугарија одби НАТО трупи на своја територија

Бугарија не гледа потреба од распоредување војници на НАТО на своја територија како одговор на трупањето руски сили долж границата со Украина, изјави бугарскиот министер за одбрана Стефан Јанев. Тој ги потврди извештаите дека во НАТО се разговарало за различни...

Петков ќе се сретне со Ковачевски најрано во јануари: За Бугарија, Македонија е главна тема за националната безбедност

Бугарскиот претседател Румен Радев најави дека ќе свика Консултативен совет за национална безбедност за темата за Македонија во првата половина на јануари. – Важно е да имаме став на ова политичко тело за тоа што треба да се направи за...

(Фото) Бугарија нема да отстапи од позицијата: Со скриншот од Инфомакс Џамбаски се скара до Пендаровски

Вистинска драма попладнево се случува на социјалните мрежи откако европратеникот Џамбаски се конфронтираше со македонскиот претседател Пендаровски. Бугарскиот европратеник се налути на изјавата на Пендаровски која ја пренесе Инфомакс, а се однесува на неговото фашистичко однесување. Тој истакна дека Бугарија нема...

Врховниот командант на НАТО во Европа сака да распореди трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објавува германскиот весник Шпигл. Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа...

Радев: Бугарија ќе ја отвори вратата за Македонија само со гаранции и заштита на нашиот национален интерес

Прашањето за Република Македонија повеќе не го поставува Европскиот совет. Се надевам дека владата сè уште работи на целосна анализа на причините зошто дојдовме до неможностa да ѝ кажеме „да“ на Македонија. Предлагам бугарскиот парламент да иницира дијалог со...

Евростат: Бугарите со најниска куповна моќ во ЕУ во 2020 година

Најлош животен стандард во ЕУ имаат во Бугарија (39 отсто под просекот за ЕУ-27 ниво во 2020), следи Хрватска каде во 2020 бил за една третина (32 отсто) понизок од просекот во Европската унија, се вели во извештајот на...

Бугарија ги замрзна цените на струјата и парното

Пратениците во бугарското народно собрание го одобрија предлогот за воведување мораториум на цените на струјата и парното и водоснабдувањето, соопшти пратеничката Десислава Атанасова. Тошко Јорданов од „Има така народ“ (ИТН) упати честитки за нивниот предлог на ГЕРБ-УДФ и рече дека...

Сурови факти за новото вето

Поранешниот пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ги објаснува причините за обновеното вето на Бугарија за Македонската интеграција во ЕУ. Тој на социјалната мрежа фејсбук напиша: „Неколку сурови факти за новото вето... (доколку сте припадник на "доброто" и "прогресот" нема...

Мицкоски: Од Бугарија ќе бараме реципроцитет, Македонците во Бугарија треба да го добијат она кое што им припаѓа и кое што им е доcудено...

Со соседите ќе имаме отворени односи и ние секогаш сме за добри односи со соседите, но секако бараме и ресипроцитет, ако ние треба да ја заслужиме почитта на соседите и тие ќе треба да ја заслужат нашата почит. Ако...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img