December 9, 2023, 9:43 pm

бугарија

Бугарското МНР го демантира Груби: Нема француски предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Бугарското Министерство за надворешни работи вели дека не се информирани за француската иницијатива, што првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ја спомена денеска, информира бугарската агенција БГНЕС. -Во дипломатските кругови нема таков предлог,...

И официјално ништо од датумот: Јанев потврди дека нема промена во ставот на Бугарија, Македонија не ги исполнувала своите обврски

Нема промена во ставот на Бугарија, нема ништо што јавноста не знае, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во одговор на прашање од пратеник од „Има таков народ“ во Народното собрание во врска со преговорите на Република Македонија за...

Софија бара Албанија да биде одделена од Македонија за ЕУ

Софија бара Албанија да биде одвоена од Македонија во патот на двете земји кон ЕУ. Службената влада ја усвоила позицијата на Бугарија за состанокот на Советот за општи работи на 14 декември, два дена пред самитот на европските лидери,...

Котлар: Употребната вредност на Заев е јасна – да распродаде се македонско, a поcлeдиците не знам ниту дали ќе може да ги сaнираме

Употребната вредност на Заев е многу јасна, ја видовме уште од почетокот со Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија, сега треба да ја заокружи работата и толку ќе биде од него, но штетата ќе ја направи, рече Наташа Котлар, универзитетски...

Котлар: Знаејќи го Заев, можеби има договорено нешто за македонската историја, но нема да помине така лесно како со Преспанскиот договор

Во Македонија има македонски културни вредности, македонски историски вредности и сѐ она што е израз на македонскиот народ, рече Наташа Котлар, универзитетски професор на гостувањето на телевизија Алфа во емисијата „Што не е јасно“ коментирајќи ги изјавите на бугарскиот...

Русија ги налути Бугарите: Бугарски професор со остра реакција на руската честитка за Св.Климент на братскиот македонски народ

На братскиот македонски народ му го честитаме државниот празник – денот на Свети Климент Охридски, големиот просветител, првиот словенски епископ, еден од основоположниците на кирилското писмо кое ги поврзува современите руски и македонски јазици, напишаа на твитер од руската...

Димитров: Нема ниту еден историски доказ кој говори за постоењето на македонски народ, македонска држава и дека Самоил е македонски цар

Политичарите се секогаш во движење кога станува збор за обострани односи. Историјата насекаде влијае, историјата дава аргументи, таа им помага на политичарите да ги разберат корените на современите проблеми, но историчарите не се тие кои ги одредуваат односите. Целата...

Груби: Решение на спopoт со Бугарија најдоцна до Март

Потпретседателот на Владата, Артан Груби, верува дека е можно Бугарија да биде подготвена да даде „зелено светло“ за пристапувањето на земјата во ЕУ, сугерирајќи дека ветото може да биде отстрането. Бугарија одби да и дозволи на Македонија да напредува кон...

Нов шок на патот кон ЕУ: Бугарија согласна Албанија да го продолжи интегративниот пат без Македонија

Албанскиот Претседател Илир Мета го поздрави предлогот на Бугарија да се раздвои патот на Албанија и Северна Македонија за пристап во ЕУ, што ќе и овозможи на Албанија да напредува. Патот на Албанија кон ЕУ е поврзан со Македонија. Ова...

Голема полициска акција откри 250 лажни зелени сертификати во Бугарија

Во голема операција што резултираше со рација во два центри за вакцинација, апсење на тројца лекари и еден стоматолог, полицијата откри 250 лица на кои им била издадена зелена карта за COVID-19 и покрај тоа што не биле вакцинирани. Обвинителот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img