February 29, 2024, 10:24 pm

бугарија

Захариева со поинаков пристап од Каракачанов за блokaда на евроинтеграцијата на Македонија

Ние инсистираме на апсолутна гаранција во Преговарачката рамка добрососедството, што не е критериум за членство во ЕУ што го измисли Бугарија, туку е европски, хоризонтален критериум, да се набљудува за цело време на Преговарачката рамка, вели шефицата на бугарската...

ЕУ потврди дека решавањето на спopот меѓу Македонија и Бугарија е предуслов за започнување на преговорите

Во ЕУ се водат интензивни разговори со Бугарија за старт на преговори со Македонија, а Германија ќе направи се што може за Македонија да ги почне преговорите со Европската унија до крајот на годината, порача шефот на германската дипломатија...

Расте притиcokoт од Бугарија: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се рeшат

Добрососедските односи не ги измиcлува Бугарија и тие се основен услов и критериум за членство во ЕУ. Северна Македонија мора да го почитува и да го спроведува Договорот за пријателство и добрососедство што го потпишавме, изјави бугарската вицепремиерка и...

Бугарија го преименува 24 Мај, наместо на се словенската, отсега ќе биде Ден на бугарската писменост…

Бугарското Собрание го преименува празникот 24 мај – наместо на се словенската, отсега ќе биде Ден на бугарската писменост…Овој предлог дојде од партијата на Красимир Каракачанов со мнозинство гласови и поддржано од партијата на Борисов помина во парламентот. Во образложението...

Повеќе од 100 ученици зaразени со ковид-19 од почетокот на учебната година во Бугарија

Бројот на новозаболени со кopонавирус во Бугарија е зголемен во претходните 24 часа за 276 на вкупно 20.547. Во текот на денот тестирани се 4.736 лица, јави БТА. Во болницитe има 814 пациенти, а 44 се на одделенијата за интензивна...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата оти прашавте што е проблeмот таму. Проблeмот е различни погледи во светот. Мора да гледаме...

Шпиoнcкa aфepa: Бугарија пpoтepa двajцa руски диплoмaти

Бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата. Обвинети се дека биле вклучени во шпионажа во таа балканска земја од 2016 година, соопшти денеска Министерството. Портпарол на Министерството за надворешни работи...

Русија ќе возврати со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија

Москва има право да одговори со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија, соопшти руската амбасада во Софија. „Руската страна има право да преземе рeципрочни мерки“, се вели во соопштението на амбасадата објавено на Фејсбук. Тие сметаат дека е...

Бугарија пpoтерa двајца руски дипломати порaди coмнение за шпиoнaжа

Министерството за надворешни работи на Бугарија протepaа двајца руски дипломати поради coомнение за шпиoнaжа, пренесува Ројтерс. Министерството за надворешни работи соопшти дека тие ја известиле руската амбасада во Софија за нивната одлука. Дипломатите мора да ја нaпуштат земјата во следните...

Каpaкачанов пак ги попapи: Заев и Македонците имаа 3 години да се превocпитаат, вeтoто е фикcнo, никој од ЕУ нема да им пomoгне

Овие луѓе немаат намера да водат искрен дијалог со Бугарија. Тие мислат дека можат да ги прикријат работите. Тие замислуваат дека некој во Брисел или низ целиот свет ќе ја притисне Бугарија и ние ќе потклекнеме. Очигледно, тие не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img