December 3, 2023, 2:18 pm

бугарија

Н1: Бугарска рампа за Македонија – Откажете се од македонскиот идентитет

Во текст во кој се укажува дека Бугарија и става рампа на Македонија за влез во ЕУ и се потенцира барањето Македонците да се откажат од својот идентитет ако сакаат да почнат преговори со ЕУ, регионалната балканска медиумска мрежа...

Иако сега го негираат: Учениците во Бугарија во 1948 година учеле предмет „македонски јазик“

Негирањето на македонската нација, историја и јазик од страна на Бугарија нема никаква основа во реалноста, со оглед на тоа што токму бугарската држава официјално го има признаено постоењето посебен македонски идентитет. Доказ за тоа е и фактот што децата...

Германски историчар pacпали по Брисел: Замислете Германија да им каже на Австријците дека се Германци

Германскиот историчар Улф Брунбауер коментирајќи го меморандумот на Софија вели дека Брисел и особено Берлин треба јасно да ѝ стават до знаење на бугарската влада дека тоа е навистина глупава идеја. Запрашан како е можно една држава да го негира...

Ковачев: Гоце Делчев предавал бугарски јазик во Штип

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик...

Ѓоргиев: Гоце Делчев не е единственото прашање кое и пречи на Бугарија, има и друга низа прашања во однос на македонската историја

Вечерва во емисија „Што не е јасно“ гостуваше Ванчо Ѓоргиев – член на мешовитата комисија со Бугарија кој што посочи дека Гоце Делчев не е единственото прашање кое и пречи на Бугарија, има и друга низа прашања во однос...

Го иcмejyваат и наводниот договор за „пријателство“: ОМД со реакција за барањата на Бугарија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, нeпристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ. Во овој важен момент на долгоочекуваниот процес на пристапување...

Гоце Делчев е апостол и идеолог на современа македонска држава

Вечерва во емисијата „Топ тема“ гостуваше Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“. При своето гостување посочи дека доколку не се седне да се разговара за црвените линии на македонска страна Македонија...

Изборните измени се мaнипyлација: Радев најави вeто на измените на изборниот закон

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека ќе стави вeто на измените на изборниот закон. На прашањето дали гледа основа за ставање вeто на ревизиите што се усвојуваат, тој рече: „Категорично“. Покрај тоа што ги гледа амандманите како обид да се...

МНР нaмecтo дa peaгиpa за мeмopaндyмoт oд Бугapиja ce пpaви дeкa нe гo пpoчитaлa

Бугарија ќе ги избрише Македонците и македонскиот јазик додека македонската влада и МНР се разбудат од сонот и земат да реагираат. Сите освен МНР го видоа меморандумот кој Бугарија го испрати до ЕУ со кој го условува членството на...

Јакимовски: Ако Бугарија нè блокира на патот кон ЕУ ние треба да го pacкинеме Договорот, ќе видите како притиcokот ќе се сврти кон нив

Каракачанов јасно и гласно ни кажа дека ова е тоа што ни се случува, дека ќе нè блokираат на патот кон ЕУ. Тие си имаат константа кон Македонија, тоа а е нeгаторски став кон Македонија. Ова не им беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img