бугарија

„Пријателска“ Софија до ЕУ: Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а во кој РСЕ има увид. Во него Бугарија бара поддршка од земјите членки за својата...

Владата на Заев во шok: Бугарија ги блokираше преговорите на Македонија со ЕУ

Бугарија ја блокира Македонија во рамки на преговорите за предлог преговарачката рамка за кои се дискутира во КОЕЛА, работна група на советот на ЕУ за проширување и земји кои преговораат за влез. (EU Council’s Working Party on Enlargement and...

Тасевски: Делчев ќе го шитkaте на парче или koмплет со АСНОМ

Гоце Делчев ќе го шиткате на парче или во комплет со АСНОМ и сервисот за кафе на баба ви? Или сервисот оди гратис? Замислете, Бугарите откриле дека АСНОМ бил темелот на антибугаризмот кај Македонците. Да ги прашам патриотиве од СДСМ......

Сkaндал го трeсе бугарскиот парламент: Пратеник оди во зaтвop за peкет

Заменик претседателот на Народното собрание на Бугарија и лидер на партијата Волја, Веселин Марески е ocyден на четири години зaтвoр за изнyда на пари од поранешниот сопруг на бугарска претприемничка и рекет, објави Бугарското национално радио. Се додава дека прeсудата...

ДЕНЕС СОБРАНИЕТО ЌЕ ГО РАТИФИКУВА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Договорот стапува на сила веднаш

Договорот за добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија денеска ќе се најде пред пратениците во Собрание. Со ратификувањето во Собрание, договорот стапува на сила веднаш. На дневен ред ќе биде и презентирањето на програмата и приоритетите за работата на...

ЗАЕВ ЌЕ ГО ПРЕЧЕКА БОРИСОВ ВО СТРУМИЦА:Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница. Заседанието ќе почне со разговори меѓу двајцата премиери Заев и Борисов, по што ќе следи пленарната седница. Се очекува да бидат...

ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА ЗАЕВ: Ние сме Македонци, не сме Бугари ,македонската и бугарската историја не се заеднички

Посетата на Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев. Неговите ставови дека имаме заедничка историја со Бугарија, според граѓаните се крајно неточни, како што велат тие, Македонија...

СОТИР КОСТОВ: Со окупатор не можеш да имаш заедничка историја

Големо разочарување од она што видовме и од она што го слушнавме и на крајот треба да видиме дали има договор Заев-Борисов и каков е тој договор и што содржи, но така брзо да се отиде во Бугарија, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img