Бугаријa

Бугарија со резултати од вештачењето за автобуската несреќа во недела

После цел еден месец од автобуската несреќа во Бугарија, бугарските истражни служби најавија дека резултатите од вештачењата – судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото би можело да бидат готови и до 25 декември. Според шефот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов,...

Најсиромашните држави во Европската Унија

Од земјите членки на Европската Унија најлош стандард има соседна Бугарија, додека пак во Хрватска е приближно една третина понизок од просекот во Европската унија. Ова го покажа денеска објавениот извештај на Евростат за минатата 2020та година. Евростат го...

Бугарија да го преиспита пристапот кон Македонија – Порачува Кирил Петков

Една од првите задачи на новиот министер за надворешни работи на Бугарија и идниот бугарски премиер е да се формираат работни групи меѓу Бугарија и Македонија кои ќе опфатат различни области. Кажа во изјава Кирил Петков, лидерот на „Продолжуваме...

Датумите можеби кријат скриена политичка порака

Датумите (можеби) кријат скриена политичка порака...Дали датумите на големите настани се бираат случајно или имаат во себе некаква скриена порака?Во поновата историја на Македонија пречесто се појавуваат исти датуми на кои се случуваат крупни и значајни настани за нашата...

Настраданите од сообраќајната несреќа која се случи во Бугарија ќе добијат парична помош од општина Бутел

Општина Бутел ќе додели парична помош со вредност од 250.000 евра за настраданите во сообраќајната несреќа во Бугарија. „ Денес на мој предлог советот на општина Бутел едногласно донесе одлука за доделување на 250 илјади денари парична помош за настраданите лица...

Пендаровски за „То Вима“: Peшeниeто на пpигoворите нa Бугарија тpeбa дa e ycoглaceнo co Дoгoвopот зa пpиjaтeлcтво и copaбoткa

За Договорот од Преспа, европската перспектива на нашата земја и односите со Бугарија, за соработката со Грција, но и за договорот со Турција, говори претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски во интервјуто за денешното издание на грчкиот весник „То...

Димитров: Имаме утврдена формула за употреба на јазикот

11-от по ред состанок на Заедничката бугарско-македонска историска комисија е нула, дури не е направен ни мал чекор напред. Ова го изјави копретседателот на комисијата проф. Ангел Димитров, пишува БГНЕС. Јас навистина сакам следната година, навистина да го направиме она што...

Бучковски: Ние соседите кои имаме заедничка историја, можеме да најдеме решение за нашата заедничка иднина

Македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на имплементацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави поранешниот премиер и актуелен специјален пратеник за Бугарија, Владо Бучковски. Во интервју за БНР, Бучковски...

Заев: Имаме дел од заедничка историја од каде буквално се создаваат и македонскиот и бугарскиот јазик

За сите граѓани кои вистински се грижат, да ги осигурам дека никој не преговара за македонскиот идентитет и за македонскиот јазик. Тоа е наше право на самоопределување, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Нашиот јазик, нагласи Заев, е признат во светот...

Распродажбата продолжува: Заев се откажува од македонското малцинство, а Бугарија се погласно бара Бугари во Македонија

Додека премиерот на Македонија, Зоран Заев, кому една од основните задолженија му е да ги штити македонските интереси, а тој на дневна основа ги распродава државните интереси и тргува со македонскиот идентитет, јазик и историја, бугарските претставници се погласно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img