Бујар Османи

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Османи: Tоа што бараат Бугарите e „подвижна мeтa“, сѐ е различно од тоа во октомври

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме околу спорот со соседна Бугарија. Османи го оцени како „подвижна мета“ барањето на Бугарија, а додаде и дека сосема различни прашања биле од...

Османи стpaвува од „ново грчко сценарио“ и влегување во зaмрзат koнфлиkт со Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не добивањето на датум за почнување на преговори со ЕУ нема да донесе дестабилизација, но, како што вели, стравува од ново грчко сценарио. Најголемиот...

Османи утре домаќин на Сијарто

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија. Во фокус на разговорите ќе бидат севкупните билатерални и економско-трговски...

Секој месец со нов изговор зошто не сме добиле датум

Бујар Османи и Зоран Заев секој месец измислуваат нов изговор зошто не сме добиле датум, и зошто наредниот месец сигурно ќе добиеме, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Освен тоа што е трагично, станува и смешно. Владата и Бујар Османи секој месец велат...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на нашата земја. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, во фокус...

Данска од денеска ги признава македонските возачки дозволи

Македонските возачки дозволи од денеска се признаени во Данска. Последните информации кои пристигнаа од нашата амбасада во Копенхаген, е дека данските власти, а врз основа на билатералната соработка, донесоа одлука за признавање на возачките дозволи на Македонија. -Со оваа одлука,...

Османи утре во Лондон на средби со Лиз Трас, Пич, Ексобар и Лајчак

Министерот Бујар Османи утре, на покана на државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи од Западен Балкан. На состанокот...

Oсмани: Спopoт со Бугарија може да премине во замpзнат koнфлиkт

Министерот за надворешни работи Бујар Османи е оптимист дека Првата меѓувладина конференција со ЕУ би можела да се одржи и на 31 декември, доколку Бугарија дотогаш го тргне ветото, меѓутоа, во спротивно стравува дека спорот може да премине во...

Османи: Можно е и Албанија и Македонија да почнат со преговори најкасно во јануари

Непосредно пред европскиот самит во декември на кој повторно ќе се разгледува дали Македонија и Албанија ќе почнат преговори со Европската Унија, шефот на македонската дипломатија Бујар Османи во разговор за Топ тема на Телма, вели дека не очекува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img