буџет

Донесен Буџетот за 2022 година проектиран на 4,4 милијарди денари

Собранието вечерва по петдневна расправа со 63 гласа „за“, 36 „против“ и ниту еден „воздржан“ го донесе Буџетот за следната година. Буџетот е проектиран на 4,4 милијарди денари. Вкупните приходи се планирани на ниво од 238,9 милијарди денари или 30,9...

Не знае да ги менаџира па ги спасува со парите на граѓаните: Владата одвојува буџетски средства за Пошта и Еурокомпозит

Владата денеска го утврди и текстот на Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со заклучок таа да биде доставена на усвојување на Собранието на Република Македонија, соопштија по седницата. Со оваа одлука...

Лефков: Власта во Буџетот нема предвидено средства за енергетската kpиза

Јас во насока на она што го кажа Стефан Богоев, приоритети се КОВИД кризата, енергетската криза, тоа го слушав како неколку пати го повтори и инфлацијата. Сметам дека тоа за жал е само така кога излегуваме и кога говориме...

Пренџов: СДСМ во 5 години има направени нула километри автопат

Институциите не го прават буџетот. Буџетот го прават кадри на СДСМ и ДУИ, бидејќи кадри на СДСМ и ДУИ раководат со сите државни институции во Република Македонија, вели пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов во вечерашното гостување во емисијата Топ...

Предлог буџетот за 2022 година на 15 ноември влегува во Собранието

– Предлог Буџетот на Република Македонија за 2022 година на 15 ноември влегува во Собранието, каде десет дена по него ќе се расправа на седница на матичната Комисија за финансирање и буџет. Во овој временски период ќе има амандманска расправа,...

За вpeме на избopниoт молк Владата го ycвoила буџетот за 2022 година

Владата во изборен молк одржала седница на која го усвоила буџетот за 2022 година. Според владиното образложение инфомацијата за усвоениот буџет ја објавуваат денеска бидејќи во саботата било изборен молк. Во следните две недели истиот да биде усвоен и да се...

(Видео) Бајден го „пpeгopeл“ бyџeтoт нa САД: Американскиот пpeтceдaтeл иcкopиcтил дyпки вo зaкoнoт

Непартискиот извештај покажува дека претседателот Џо Бајден може да и должи на даночната администрација дури 500.000 американски долари заостанати долгови, откако беше објавено дека со години избегнувал да плати здравствено осигурување преку дупка во даночните прописи. Бајден се залага за...

Kaпитaлнитe пpoeкти вo фoкycoт нa coбpaниcкaтa pacпpaвa зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Со меѓусебни обвинувања за реализацијата на капитални проекти пратениците од власта и од опозицијата ја продолжија попладневната расправа по ребалансот на Буџетот за 2021 година, на првиот од вкупно петте дена колку што ќе трае собраниската дебата. Пратениците од...

Пpoдoлжyвa aмaндмaнcкaтa pacпpaвa зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот. За ребалансот се поднесени вкупно 222 амандмана од кои 153 од ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на вчерашниот ден, кога почна амандманската расправа, прифатен беше амандманот со...

Пoчнa дeбaтaтa зa aмaндмaнитe нa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Собраниската Комисија за финансирање и буџет откако ја заврши расправа за ребалансот на Буџетот за 2021, на денешното заседание започна дебата и гласање за поднесените 222 амандмани, од кои 153 поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Денеска е шестиот ден од десетте планирани...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img