вашингтон

(Фото) Пaниka во Капитол: Уaпceн вoopyжен мaж кај сeдиштето на Дeмократскиот нaционален koмитет во Вашингтон

Американската полиција во Капитол соопштии дека е уапсен маж со бајонет и мачета во близина на седиштето на Демократскиот национален комитет во Вашингтон. Осомничениот е пронајден два блока подалеку од зградата на Капитол во возило со крстови и други...

Талибанците го oбвинyваат Вашингтон за kpшење на мировниот договор

Талибанците сметаат дека САД го кршат мировниот договор со тоа што на нивната „црна“ листа на терористи се уште се имињата на дел од новоизбраните министри во владата. „Фактот дека членови на новата авганистанска влада се на американската црна листа...

Заврши драмата во Капитол Хил, уaпceно лицето кое се зakaнуваше со бomбa

По петчасовна операција на преговарање полицијата денеска го уапси мажот кој тврдеше дека има бомба во неговиот пикап, паркиран во близина на Капитол Хил, а поради што евакуирани беа околните згради и блокиран беше центарот на Вашингтон. -Излезе и го...

(Видео+фото) Пaниka во Вашингтон: Евakyиран Капитол откако камион со бomба се паркирал пред Конгресната библиотека

Полицијата ги истражува наводите за можна експлозивна направа во возило паркирано пред Конгресната библиотека на Капитол Хил во Вашингтон. Зградата на библиотеката и околната зграда беа евакуирани, објави АП. Полицијата ги предупреди граѓаните да го избегнуваат тој дел од градот. Според...

Бројот на самоубиства на полицајци кои го обезбедуваа Конгресот се зголеми на четири

Вашингтонскиот полицаец Гинтер Хашида во четвртокот бил пронајден мртов во својот дом, каде извршил самоубиство, со што бројот на самоубиства на полицајци кои го обезбедуваа Конгресот при упадот на разулавената толпа на 6 јануари годинава се зголеми на четири. -Освен...

2 Авгуcт се oдбeлeжувa кaкo Дeн на мaкeдoнскo – aмeрикaнскoтo нaслeдствo во Вaшингтoн

Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Бaузер, и годинава заедно со Македонците кои живеат и работат во САД, го одбележува празникот Илинден. Формално, празникот лани беше прогласен како Ден на македонско-американската традиција кој редовно се одбележува на 2 август. Во проглас испратен...

(Видео) Силно нeвpeме го пoгoди Вашингтон, без електрична енергија за илјадници домови, издадено пpeдупредување за торнадо

Силно невреме ја погоди американската престолнина, која остави многу домови без електрична енергија,a Националната метеоролошка служба на САД утврдува дали Вашингтон бил погоден од торнадо, затоа што биле забележани силни виори на ветер, пренесува „Вашингтон пост“. View of tornado warning...

(Видео) Се cpyши пешачки мост во Вашингтон, има и повpeдени

Пешачки мост се сруши во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека камионот останал под урнатините. Дополнителна опасност е фактот дека горивото започна да протекува од камионот, велат официјалните лица. Властите се на терен, а четири лица...

(Видео) Капитол Хил под блokaда откако беа пpoбиени бeзбeдносните бaриери

Голем број полициски сили беа распоредени пред Капитол Хил, во Вашингтон, откако неидентификувано лице наводно ги пробило безбедносните бариери. https://twitter.com/BNONews/status/1378033385717792774 Како што се наведува, тројца полицајци биле повредени. На вработените им беше наредено да се држат настрана од прозорецот и да...

Вашингтон пpeдyпpeдyвa дeкa ќe cпpeчи изpaeлcки aвиoни дa cлeтyвaaт вo САД

Министерството за транспорт на САД предупреди дека ќе спречи слетување на израелските летови на „Ел Ал“ на американските аеродроми ако Тел Авив продолжи да спречува слетување американски авиони во Израел, објавија израелските медиуми. Според израелскиот ТВ „Канал 12“, американското Министерство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img